23 българчета от Лондон и техните семейства се срещнаха за първи път с Букварите и започнаха своето ограмотяване в книжовен български език в училището към българското посолство там, научаваме от сайта на Асоциацията на българските училища в чужбина.
„Лондон тази есен бе топъл и благосклонен, затова с повечето класове можахме да се поздравим празнично, дори и за малко в нашия двор. Щастливи сме, че въпреки всичко, което се случва в днешно време – пак сме заедно в клас”, споделя Снежина Мечева, директор на БУ „Иван Станчов”. По думите ѝ, „прагматичните англичани не могат да си обяснят защо се прибираме със стотици букети у дома. Питат: „Защо не събирате парите за цветята за училището?”. Те никога няма да разберат, че в нечий живот любовта към знанието се измерват с цвете. Поне в България е така. Защото за българина учението е първо по значение след здравето“.
'
За деца и учители предстои много за учене в условията на пандемия, разстояния и нередовен лондонски транспорт. Но това е и път към „ поредното училищно помъдряване, скрито в учебниците и закодирано в кръвта ни, за да се стремим към своето си, да говорим езика си, да ни има. Защото мъдростта носи и радост. Убедени сме в това“ – казва преподавателката по български език Здравка Владова-Момчева.
Така, с много вдъхновение, цветя и положителни емоции Българското училище „Иван Станчов” пое към своята 35-та година, която екипът му ще празнува през 2022-ра. На добър час!
Редактор: Елена Каркаланова
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..