Елена Адамова е художник от Санкт Петербург, за която зографството е същността на духовния ѝ път.
В България я довежда любовта към българин, станал неин съпруг преди 41 години. Започва да рисува икони в началото на 80-те, първоначално за приятели, а десетилетие по-късно започва да се занимава с иконопис и професионално.
Това, което притегля най-много сърцето ѝ са стенописите и реставрацията на черкви и параклиси. От 2000-та година насам е изографисала над 20 църкви.
„Това е може би мисия и съдба – да правя нещо едновременно и за хората, и за небесата, и най-важното – за душата.“ В свободното си време се отдава на иконите, които рисува върху дърво, останало от старите олтари на реставрираните храмове.
Съдбата сама я отвела в софийското село Балша, в подножието на Стара планина, докато си търсела място където да живее. Хората от селото я наели да зографиса черквата им „Света Параскева“, построена през 1920 г. до стар храм, за който се предполага, че датира от средновековието.
Тъй като мазилката по стените буквално падала, тя сама със свои средства и доброволен труд ги измазала и шпакловала, преди да изрисува ликовете на светиите и сцените от Евангелието:
Елена живее в малката постройка до новия храм, обитавана вероятно от някогашния свещеник, служил в него. Когато не е заета с реставрацията, тя облагородява и пространството около черквата, където засажда цветя и оформя градинката. Има си и пазачи – куче и две котки, намерили подслон и закрила в църковния двор.
„Котвата е хвърлена и няма мърдане оттук – усмихва се художничката. – Надявам се да довърша реставрацията, щом св. Петка е до мен. Тя ме доведе тук и вече 10 години ме задържа на това място, трябва да завърша започнатото. Искам да помогна от сърце! Местните жители също се опитват с каквото могат, но са бедни и нямат възможности. Събраха скромна сума, но тя не е достатъчна за направата на пода и купола. Тази година отпускането на средства става много трудно покрай изборите и временното правителство. Надяваме се догодина да потръгнат нещата. Много рядко се събират дарения от други места в страната. За да дариш, трябва да дойдеш тук на място, да видиш за какво става дума, да усетиш с душата си.“
Днес, макар и недовършена, балшанската „Св. Параскева“ посреща миряните от околностите за храмовия празник. „Дай Боже да се отворят и вратите, за да потръгнат и довършителните работи!“, отправя молитвата си Елена Адамова.
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..
Бюст - паметник на водача на ВМРО – Иван Михайлов бе открит в Градската градина на Благоевград. Инициатор за поставянето е и новата политическа емиграция от Македония, предава Радио Благоевград. Бюстът е дело на скулптора Александър Хайтов...