До края на годината Бачковският манастир ще зарадва посетителите си с невиждани до момента икони и богослужебни предмети от миналото. Те ще бъдат подредени в ремонтирано ново помещение към музейната част на Светата обител, което ще бъде открито на голям църковен празник.
По думите на игумена на манастира епископ Сионий, иконите са древни светини от XVв. В допълнената експозиция ще бъде представен и древен мраморен иконостас от старинния храм от XIX век. В новата експозиция е и кръст, подарен на манастира от император Алексий Комнин, старинен трон от централния храм от древността, няколко много стари икони и две певници, изработени в Йерусалим и донесени в манастира при обновяването на храма. В музея, създаден през 30-те години на миналия век, са показани и кръстове, изработени от изключително фина дърворезба, характерна за монашеското изкуство, възникнало в Атон през VI- VII век. Част от тях са поставени в метални обкови, заплатени от поклонници, като вид жертва и знак на посвещение на вярата. Сред най-ценните църковни предмети е сребърна дарохранителница с позлата и с много полускъпоценни камъни, която съхранява т.нар. сухо причастие за спешни случаи. Получила е името "Венецианска", защото наподобява базиликата Сан Марко във Венеция. В Националния исторически музей в София се съхранява още една като нея, както и в манастира Света Екатерина в Египет. В музея на Бачковския манастир има и богослужебна утвар и потири, един от които датира от 1599 година, изработен в Асеновград.
Редактор: Дарина Григорова
Навършват се 131 години от рождението на цар Борис Трети, останал в българската памет с даденото му от народа и историята определение – Обединител. Роден в предпоследния януарски ден на 1894 година, бъдещият български цар Борис III се появява на..
На 30 януари Православната църква чества светите Три светители – Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст, както и свети свещеномъченик Иполит, папа Римски, свети благоверен цар Петър Български и преподобни Сергий Къпински...
На 29 януари Православната църква чества Пренасяне мощите на св. Игнатий Богоносец и свети мъченик Димитрий Сливенски. Игнатий Богоносец е роден в Антиохия. Според преданието е същото онова дете, което Господ взел на ръце при Себе Си и което..
На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при..
Всяка година на 10 февруари – празникът на свети Харалампий, епископ Магнезийски се отбелязва с особена тържественост в едно малко, но сплотено в..
На 9 февруари Православната църква чества свети мъченик Никифор Антиохийски. През третото столетие настанало голямо гонение срещу..