До края на годината Бачковският манастир ще зарадва посетителите си с невиждани до момента икони и богослужебни предмети от миналото. Те ще бъдат подредени в ремонтирано ново помещение към музейната част на Светата обител, което ще бъде открито на голям църковен празник.
По думите на игумена на манастира епископ Сионий, иконите са древни светини от XVв. В допълнената експозиция ще бъде представен и древен мраморен иконостас от старинния храм от XIX век. В новата експозиция е и кръст, подарен на манастира от император Алексий Комнин, старинен трон от централния храм от древността, няколко много стари икони и две певници, изработени в Йерусалим и донесени в манастира при обновяването на храма. В музея, създаден през 30-те години на миналия век, са показани и кръстове, изработени от изключително фина дърворезба, характерна за монашеското изкуство, възникнало в Атон през VI- VII век. Част от тях са поставени в метални обкови, заплатени от поклонници, като вид жертва и знак на посвещение на вярата. Сред най-ценните църковни предмети е сребърна дарохранителница с позлата и с много полускъпоценни камъни, която съхранява т.нар. сухо причастие за спешни случаи. Получила е името "Венецианска", защото наподобява базиликата Сан Марко във Венеция. В Националния исторически музей в София се съхранява още една като нея, както и в манастира Света Екатерина в Египет. В музея на Бачковския манастир има и богослужебна утвар и потири, един от които датира от 1599 година, изработен в Асеновград.
Редактор: Дарина Григорова
Възкресение Христово – Пас х а е най-големия т за православните християни празник, Празникът на празниците! Великден е неповторимо събитие в цялата човешка история. Основата на апостолската проповед и на нашата вяра е Христовото..
Целият християнски свят чества днес Светлото Христово Възкресение. За православните народи това е най-светлият ден – Празникът на Празниците, който възхвалява победата на живота над смъртта. В България го наричаме Великден, защото за православните..
Тази година православни и католици отбелязват заедно Възкресение Христово. На една и съща дата целият християнски свят ще обърне поглед към празния гроб и ще се опита според силите си да съпреживее учудването на жените мироносици, които първи го..
На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина , славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел..
В днешната неделя след Пасха, 4 май, Църквата чества светите жени мироносици , които присъствали при разпятието и погребението на Спасителя. Рано на..
Българска поклонническа делегация ще посети Света гора за празника на манастира "Св. Вмч. Георги Зограф". По време на визитата си в Атон, която ще..