Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без избирателни секции в гръцки курорти и острови, под въпрос до 4 ноември са и други секции

Снимка: БГНЕС

Централната избирателна комисия – ЦИК се съобрази с предложението на Министерството на външните работи, част от предвидените в Избирателния кодекс автоматични секции в Гърция да не бъдат разкривани за изборите на 14 ноември. Секции няма да има в курортите Неа Мудания, Неа Перамос, Никити, остров Левкада, остров Лимнос и остров Тасос. На тези места на предходния вот от 11 юли гласуваха голям брой почиващи българи. Но в момента няма активен туристически сезон, не се очаква да има желаещи избиратели, е мотивът на външно министерство.

Под условие за разкриване с крайна дата до 4 ноември остават секциите в Хонконг, в Зренянин - Сърбия, както и всички секции на територията на Аржентина, Алжир, Египет, Италия, Канада и Германия, тъй като към настоящия момент все още няма разрешение от приемащите държави.

В случай, че не бъде дадено съгласие до тази дата, определените места и секциите в тях следва да бъдат заличени, гласи решението на ЦИК за определяне на местата и броя на секциите за гласуване в чужбина.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Александър Боримечков  Снимка: Асоциация за развитие на българската общност в Молдова

Александър Боримечков и работата му в полза на сънародниците ни в Молдова

Българите в Молдова са над 80 000 души, като немалка част от тях живеят в южната част на страната. Най-голям брой са концентрирани в град Тараклия и региона около него. Едно от обществените средища, създадено по инициатива на общността ни там е..

публикувано на 25.10.25 в 09:35

Над 63% от украинските студенти в България са етнически българи

По данни на Министерството на образованието през учебната 2024/2025 г. се обучават 2104 студенти от Украйна в българските висши училища. От тях 1750 са били записани в образователно-квалификационна степен  "бакалавър", 304 – в програми за..

публикувано на 24.10.25 в 18:10
Петър Бояджиев и Даниела Зекина

Петър Бояджиев и Даниела Зекина представят графика и живопис в Чикаго

Живеещите в Канада български творци Петър Бояджиев и Даниела Зекина ще представят на 1 ноември в Чикаго съвместната си изложба “АлтерЕго”. Новите им картини с графика и живопис ще бъдат изложени в Галерия “Багрена” към Българския..

публикувано на 22.10.25 в 17:48