Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Турция българските граждани ще гласуват в 126 секции

Снимка: архив

Най-голям брой секции извън България ще има в Турция - 126. В тях ще се гласува с 96 машини. Спрямо предишния вот през юли секциите са повече, но предварително подадените заявления - по-малко, предава специалният пратеник на БНР Тоня Димитрова. 28 ще бъдат секциите в Истанбул с 3 повече от вота на 11 юли.

За първи път опозицията в Турция Народнорепубликанската партия и управляващата Партия на справедливостта и развитието се обединяват и участват активно в организацията на вота. Организират автобуси от домовете на избирателите до урните - от Турция до България, плащат горивото на тези, които са решили да пътуват със собствените си автомобили, за да дадат своя глас.

„Трябва вече да стане правителството. Това е в полза и на Турция за взаимните отношения на двете държави“, казва Хюлия Алтън от Сдружение на балканските турци в кв. „Авджълар“, Истанбул.„Нека да не се заблуждаваме, всеки тука има чисто партийни очаквания. Утре - вдругиден наближават президентски избори в Турция, говоря за 2023 г. Помагайки на българските парламентарни избори, те се надяват след това да получат същия жест“, смята Гюнер Тахир, който е доброволец в организацията на вота

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНУ "Св. св. Кирил и Методий" в Атина отбелязва Деня на будителите

1 ноември е голям празник и за децата и учителите от БНУ "Св. св. Кирил и Методий" в Атина.  Сред официалните гости, дошли да поздравят учениците са депутатът Стоян Таслаков, Мариана Петрова от посолството ни и представители на Пловдивския..

публикувано на 01.11.25 в 13:20

За Деня на народните будители БНР срещна трима съвременни български творци в Лондон

В навечерието на един от най-светлите български празници – Деня на народните будители, Българският културен институт в Лондон посрещна гостите на БНР в среща-разговор с поетесата Мирела Иванова, художника проф. Греди Асса, арфистката проф. Сузана..

публикувано на 01.11.25 в 09:30

До 31 декември някои пенсионери в чужбина трябва да подадат "декларация живот"

Получаващите българска пенсия, които живеят в страни, за които не се прилагат международни договори или европейски регламенти за координация на системите за социална сигурност, трябва да подават "декларация живот" всяка календарна година в периода..

публикувано на 31.10.25 в 12:48