Изборният ден в Австрия протича нормално – с малко по-голяма активност в сравнение с предишните два вота през годината, и без затруднения, предвид изключително строгите противоепидемични мерки в страната. Нерешените организационни проблеми, засягащи почти несъществуващата връзка на отделните комисии с ЦИК и масовия отказ от участие на доброволци обаче, може да попречи на нормалното провеждане на евентуалния втори тур за президентските избори.
Българите в Австрия гласуват в 15 избирателни секции, осем от които във Виена. 891 души са подали предварително заявка да упражнят правото си на вот, но това не е пречка пред останалите, тъй като те могат да бъдат прибавени в списъците в деня на вота. Задължително условие е носенето на предпазна маска по време на гласуването.
Според Мариана да Мео, член на секционна избирателна комисия във Виена, сънародниците ни гласуват и за Народно събрание, и за президент. Някъде вотът протича машинно, а в други секции се използват бюлетини. Въпреки отливът на доброволци, навсякъде са съставени комисиите. Вмененото в последния момент задължение да се броят бележките от гласуването допълнително ще удължи изборния процес и ще обезсмисли използването на машините, смята изборният доброволец.
Един от съществените проблеми, които отказват българите зад граница да се включват в организацията на вота, е неглижирането им от страна на Централната избирателна комисия, категорична е сънародничката ни от Австрия.
“Беше предложено на ЦИК от страна на доброволците да направят онлайн платформа, така че да можем да кореспондираме с тях, защото проблемът е, че не си вдигат телефоните, не отговарят на имейлите – обяснява Мариана де Мео. – И когато комисиите от чужбина изпратят протокола готов с преброените бюлетини, хората чакат повече от 10 часа потвърждение дали този протокол е добър или не. И това е недопустимо. ЦИК мълчеше през цялото време и не взе решение да се създаде такава платформа. ЦИК и до ден-днешен няма контактен човек с изборните комисии в чужбина. Разбира се, че може да бъде опорочен евентуалният втори тур, тъй като е много трудно да се намират хора за комисия. На никого не му се чака благоразположението на ЦИК да потвърди протоколите.”
Мариана де Мео казва, че все още не се е отказала да бъде изборен доброволец, защото се надява “достатъчно свестни хора да влязат в парламента”, за да приемат електронното гласуване или по пощата”. “Това е моят мотив да участвам в комисия”, подчертава тя. Мариана де Мео пожелава при третия опит в рамките на една година да се състави стабилен кабинет, “който да осъществи така необходимите промени, които ни извадиха по площадите преди година.”
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..
Жители на десетки градове в Европа, САЩ и Канада вече видяха хитовия български филм за професионалния и личен живот на легендарния ни футболист Георги Аспарухов. Но "Гунди – легенда за любовта" продължава обиколката си. От "Арт театър - Берлин"..
По информация на посолството на България в Пекин към момента няма постъпили сигнали за пострадали български граждани при земетресението в Тибет, Китай. Това са съобщили за БТА от Министерството на външните работи. Най-малко 95 души са..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по..