На 26 ноември град Шумен ще отбележи четири десетилетия от откриването на Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. В програмата са включени едноименен спектакъл и специално подготвено за годишнината светлинно и лазерно шоу. В 3D мапинг ще бъдат анимирани и проектирани архивни видеа и кадри, снимани с дрон, които проследяват изграждането на мемориала. Почетни гости на честването ще бъдат участници в изграждането на паметника, на които ще бъдат връчени плакети с негово изображение.
Монументът, който местните хора накратко наричат Паметника, е дело на скулптура проф. Крум Дамянов и неговия екип и е официално открит на 28 ноември 1981-ва в чест на националните празненства, посветени на 1300- годишнината от основаването на българската държава. След промените през 1989-та той е един от малкото, които продължават да се стопанисват от държавата.
Миналата година комисия от Министерството на културата излезе със становище, че "Създатели на българската държава" е най-внушителният представител на монументалното изкуство в България от епохата на социализма и един от най-значимите мемориални комплекси, които се строят през 70-те и 80-те години на ХХ век. С новия му статут на обект от национално значение се дава възможност на администрацията на Шумен да кандидатства за средства от национални или европейски програми, за да поддържа монумента. Такива реставрационни дейности са предвидени през 2022 година.
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: Община Шумен
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от..