Нова платформа представя художници, резбари и зографи, работили в църквите на София от 1878 до 1944 г. Тя е проект на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ – 2021 г. Платформата, наречена „Визуализирайки сакралното: регистър на академични художници, зографи и резбари, работили в църквите на София (1878-1944)”, е достъпна на този адрес.
Освен че ще представя систематизирана информация за творците, работили в църквите на София в периода от Освобождението до средата на ХХ век, тя ще съдържа и дигитална библиотека с материали, свързани с християнската култура в България от периода. Очаква се платформата да бъде двуезична, но към момента е достъпна само на български език.
Верка Сидерова, златният глас на Добруджа и България, завърши земния си път на 99-годишна възраст. Скръбната вест съобщи семейството на певицата. Родена на 26 април 1926 година в Добрич , Верка Сидерова завършва начално образование на..
Български творци от цял свят, навършили 18 години, могат да се включат в конкурса "Словесност" за стихове и разкази, обявен от "Асоциация българска словесност". В регламента на конкурса е посочено, че произведенията трябва да са на български език и..
В Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София беше открит "Кът на Косово". С това кътчетата, посветени на различни национални литератури в зала "История на книгата" стават 36. Идеята е част от дългосрочното виждане за мисията на..
Историята на музейното дело в Пазарджик започва още от втората половина на XIX век, когато по идея на Стефан Захариев в местното читалище "..
Горна Оряховица е най-големият необластен град в Северна България. Намира се в близост до Велико Търново и е важен железопътен възел. По повод 155-ата..
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале..