Нова платформа представя художници, резбари и зографи, работили в църквите на София от 1878 до 1944 г. Тя е проект на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ – 2021 г. Платформата, наречена „Визуализирайки сакралното: регистър на академични художници, зографи и резбари, работили в църквите на София (1878-1944)”, е достъпна на този адрес.
Освен че ще представя систематизирана информация за творците, работили в църквите на София в периода от Освобождението до средата на ХХ век, тя ще съдържа и дигитална библиотека с материали, свързани с християнската култура в България от периода. Очаква се платформата да бъде двуезична, но към момента е достъпна само на български език.
Русенската опера участва с балетния спектакъл "Кармен" в оперния фестивал в Букурещ – Bucharest Opera Festival, който се провежда до 24 юни в румънската столица. Българската трупа излиза на сцената на Националната опера в Букурещ на 19 юни от..
Светлана Янчева е отличена като най-добра актриса на два фестивала в чужбина, за своето участие в късометражния филм "Луничавата" (Freckles), съобщават от екипа на продукцията. Международното признание идва от TMFF (The Monthly Film Festival) –..
В Историческия музей в Русе се открива гостуващата изложба "Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България". Автор на проекта е украинската архитектка и художничка Юлия Красовска. През последната година експозицията е гостувала в София ,..
След изключителния успех в България филмът "Гунди: Легенда за любовта" продължава своето пътешествие зад граница. На 20 юли, неделя, лентата ще бъде..
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале..