Нова платформа представя художници, резбари и зографи, работили в църквите на София от 1878 до 1944 г. Тя е проект на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ – 2021 г. Платформата, наречена „Визуализирайки сакралното: регистър на академични художници, зографи и резбари, работили в църквите на София (1878-1944)”, е достъпна на този адрес.
Освен че ще представя систематизирана информация за творците, работили в църквите на София в периода от Освобождението до средата на ХХ век, тя ще съдържа и дигитална библиотека с материали, свързани с християнската култура в България от периода. Очаква се платформата да бъде двуезична, но към момента е достъпна само на български език.
Уникалните за България летни Вагнерови празници на Националния ни оперен театър тази година започват на 26 юни с премиера на "Танхойзер" – деветото заглавие на Рихард Вагнер в репертоара на столичната трупа. След премиерата на "Танхойзер" на 26..
"Културама" (Culturama) е фестивал, който вече няколко години предлага неповторими срещи с култури и стилове и непрекъснато изненадва с интересните места на събитията. Гостуващите музиканти са не само популярни, а и нестандартни в идеите и..
Националният етнографски музей към БАН представя новата си изложба "Звездно небе – митология и наука", която обхваща познанието за Космоса от древността до днес и разглежда митологията, древните вярвания и дълбоките познания за небесните тела на..
След изключителния успех в България филмът "Гунди: Легенда за любовта" продължава своето пътешествие зад граница. На 20 юли, неделя, лентата ще бъде..
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале..