Телефонни измамници, дълго събирани спестявания и изборът на една пенсионерка достойно да излезе от капана на съвременното беззаконие са в центъра на историята в новия филм на режисьора Стефан Командарев. Основният снимачен процес на „Ало“ започва в средата на януари 2022 в град Шумен, с участието на някои от най-добрите български актьори – Асен Блатечки, Стефан Денолюбов, Иван Бърнев, Герасим Георгиев- Геро и проф. Ивайло Христов, който за първи път ще работи с Командарев.
Главната роля е поверена на звездата на българското кино от 80-те години на миналия век – Ели Скорчева. След повече от две десетилетия отсъствие от киното актрисата, позната ни от филмите „Адаптация“, „Дом за нашите деца“ и „Търновската царица“, ще влезе в образа на 70-годишната пенсионирана учителка Блага, която губи спестяванията си след телефонна измама. С парите героинята е трябвало да направи надгробна плоча на наскоро починалия си съпруг. След поредица от обстоятелства и липса на справедливост възрастната жена взема нещата в свои ръце и от жертва се превръща в престъпник, като започва да сътрудничи на телефонния измамник, за да успее да върне собствените си пари.
Темата е актуална, защото т.нар. наречените „ало-измами“ станаха често срещан начин да се крадат спестявания, предимно на възрастни хора в България.
На фона на този криминален казус във филма на Стефан Командарев се разкриват всички останали колкото частни, толкова и общи проблеми на възрастните българи. Така историята в „Ало“ се оказва логическо продължение на последните му два филма „Посоки“ (2017) и „В кръг“ (2019), в които той разкрива икономическата и моралната криза, настъпили в съвременната ни история като общество.
„Всеки един филмов проект правим с максимално много усилия, емоция, истинност и желание за провокиране на дискусии и казване на това, което се случва тук и сега в нашата държава. Общо взето основната цел е осмисляне и започване на някакъв разговор за това какво може да се промени. И, разбира се, влагаме много сериозна работа по самата история и драматургия, защото все пак зрителят затова гледа един филм. Посланията са на второ място.“
За да може историята да е силна и завладяваща, Стефан Командарев и сценаристът Симеон Венциславов работят проекта години наред, участват в специални европейски програми за развитие на филмови сценарии, откъдето получават помощта на световни консултанти по писане на филмови истории. А вдъхновението за нея идва отново от живия живот, от съществуването ни тук и сега в България от 21 век. „Нямаме амбицията да покриваме всички теми от нашата действителност“ – казва Стефан Командарев. Конкретно в новия си филм той се фокусира върху това какво се случва с поколението на нашите майки и бащи, живеят ли те така, както заслужават.
„Отношението на едно общество към възрастните хора е изключително показателно за състоянието, в което се намира самото общество. Ключовата дума в случая е достойнство. Тоест, не е достойно едни хора, които са работили честно и почтено целия си живот, които са ни отгледали, да не могат да си позволят елементарни, базисни неща като да им е топло вкъщи, добра храна, културен живот. Тук не говоря за ваканции на екзотични места, говоря за базисни неща като да си купиш интересна книга, когато тя излезе на пазара, за това да можеш да отидеш на театър, на опера, на кино. Всичко това влиза в графа достоен живот, в който ти се чувстваш пълноценен.“
Филмът „Ало“ е копродукция между България, Франция и Германия, а продуцент отново ще бъде Катя Тричкова, с която режисьорът работи през последните 10 години. Една от важните снимачни локации е апартамент в Шумен, където живее главната героиня, а през прозорците му се вижда паметникът „Създатели на българската държава“. Ирония или не – всеки ще прецени сам.
Редактор: Весела Кръстева /по интервю на Миглена Стефанова, БНР-Шумен/
Снимки: facebook/stephan.komandarev
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..