Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме св. Атанасий Велики на 18 януари

Дойде ли Атанасовден, задава се и пролетта

Снимка: архив

На 18 януари се прекланяме пред „бащата на православието“, както нарекли още приживе родения в Египет св. Атанасий /295г./. Богослов и духовник, патриарх на Александрия от 328 до 373 година, св. Атанасий Велики е първият, който разпространява в Европа монашеството, възникнало в Египет.

Народът ни тачи светеца и като покровител на снега и леда. Разпространено е вярването, че на своя празник свети Атанасий отива в планината на бял кон. Сваля зимния кожух, облича копринена риза и се провиква: „Иди си, зимо, да дойде лято!”. Затова и българинът казва, че от този ден нататък Зимата започва да се оттегля и да прави място на Пролетта и възраждащата се природа.

В народните представи свети Антоний, когото почитаме ден по-рано, и свети Атанасий са братя близнаци. Затова на Атанасовден в някои райони на страната ни извършвали ритуали за побратимяване – с убеждението, че братята-близнаци Антон и Атанас ще бдят над побратимите и ще покровителстват тяхното родство. 

На днешния ден, освен носещите името на светеца – Атанас, Атанаска и техните производни, празнуват и ковачите. Това е свързано с легендата, според която Антон и Атанас били ковачи, дори изобретили ковашките клещи. Как се е случило това, защо в някои райони двата поредни дни се наричат „медени” и какви забрани се спазват – прочетете в публикацията „Сладки и медени” – поверия, ритуали и легенди за Антоновден и Атанасовден, от колекцията на Радио България.

Редактор: Елена Каркаланова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05