Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

140 години от полагането на основния камък на храм-паметника "Св. Александър Невски"

Снимка: bulgarianhistory.org

На 19 февруари 1882 година на най-високото място в София по онова време, югоизточно от църквата "Св. София", е поставен основният камък на катедралата в българската столица. Храм-паметникът е съграден в знак на почит към освободителите на България от Османско владичество, по идея на българския политик и общественик Пeтко Каравелов. На 17 декември 1880 г. Второто обикновено народно събрание взима решението за изграждането на катедрала в София, която да носи името на руския княз светец Александър Невски, небесният покровител на царя освободител Александър II. Реално градежът на катедралата започва през 1904 година, а камбаните ѝ огласят София за първи път през 1913 г.

Храмът е монументална петкорабна кръстокуполна базилика с преддверие и кула камбанария над него. Изграден е по образец на византийския тип катедрали в Русия от втората половина на XIX в., като са използвани и средновековни български и други архитектурни форми. Сградата се простира върху площ от 3170 кв. м и побира 5000 души. Куполите на храма са позлатени. Камбанарията се издига на 53 м височина, храмът има 12 камбани, като най-голямата е с диаметър на отвора 3 м и тежи 11 748 кг. Стенописите и иконите от трите иконостаса са дело на български, руски и чешки художници. Отвън храмът е облицован с бял врачански камък. Фасадите са украсени с прецизна каменна резба.  В подземието на храма се намира Криптата, където могат да се видят шедьоври на средновековно и възрожденско българско изкуство.

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 6 ноември 2025 г.

На 6 ноември възпоменаваме свети Павел, архиепископ Константинополски, света Клавдия и другите Галатийски девици, както и преподобни Лука Тавроменийски. Свети Павел, архиепископ на Константинопол , е избран на патриаршеския престол след..

публикувано на 06.11.25 в 06:00
Лучия Костаке

Българите в румънския град Търговище издадоха книга за историята на общността си

Книгата "Историята на българите в Търговище" има за цел да утвърди идентичността на българската общност в румънския град Търговище и да разкаже за нейното социално-икономическо и културно развитие. Това заяви Лучия Костаке, един от авторите на..

публикувано на 05.11.25 в 11:15

Църковен календар - 5 ноември 2025 г.

На 5 ноември възпоменаваме светите мъченици Галактион и Епистима .  Свети Галактион бил единствен син на богати и благородни родители, които живели в град Емеса (Сирия) при царуването на римския император Деций Траян (98 – 117 г.) и дълго..

публикувано на 05.11.25 в 06:00