Мартин Петров от Видин покори най-високата точка в Африка с благотворителна цел, съобщи БТА. Българинът издигна родното знаме на връх Ухуру (Килиманджаро) – 5895 м, заедно с флага на Лайънс клубовете на 17 февруари в 9:30 ч. местно време.
Експедицията му е с благотворителна кауза „Килиманджаро за деца“ или „Kili For Kids” и е част от международната инициатива на Фондацията към Лайънс клубовете (LCIF) „Kilimanjaro for Kids“. Целта е да се съберат средства за изграждане на учебен център за деца-сираци и със самотни родители в Кения. Мото на българското участие в кампанията е „Не всички можем да изкачим планина, но всички можем да променим нещата!“
Очаква се алпинистът да слезе от върха и да достигне до изходната точка до 18-ти февруари вечерта.
Килиманджаро е единственото място в Африка, където има сняг и средно около 40 на сто от хората, решили да го покорят успяват да достигнат до върха. Според статистиката, средно 10-15 души годишно намират смъртта си при изкачването. По пътя към върха се преминава през пет различни екосистеми – от савана до алпийска пустош. На върха, в дървена кутия е поставена книга, в която всеки, който е покорил Ухуру, записва своето послание. Именно там Петров написа „Убунту – аз съм, защото сме ние!“. Убунту е думата, която изразява съпричастността и доверието между хората в Африка.
Това не е първото изкачване с кауза за Мартин Петров. През 2020 година българинът покори Монблан и посвети успеха си на борбата с диабета.
Снимки: личен архивDe Là Trâp – това звучно име привлече вниманието на феновете на хип-хоп културата и у нас през настоящата година. Само за два месеца съвместният проект "333" с хитовия рапър 100 кила събира близо 1 милион гледания в една от мрежите за видео..
Макар и дошли с призванието да въздигнат нашия свят, избраните не само следвали предначертания им път, но и рискували да не разкрият докрай себе си заради святия за тях дълг към Отечеството. Сред тези възрожденски българи бил Христо Цокев, останал..
"Аз съм българче. Обичам наште планини зелени, българин да се наричам – първа радост е за мене" - гордо пише в Следосвобожденска България Патриархът на българската литература Иван Вазов. Днес, век по-късно, едно младо момиче, второ поколение българка..