Бомбени експлозии и ракетен обстрел по различни цели събудиха Украйна рано тази сутрин. Под предтекст, че провежда специална военна операция и удовлетворява молба за помощ от страна на провъзгласените Донецка и Луганска народни републики, Русия нападна съседна Украйна. Руски войски вече се придвижват в различни части на Източна Украйна. Сгради и летище край Киев, градовете Харков, Одеса и Мариупол пострадаха от ракетен обстрел и взривове.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви, че случващото се в Украйна е агресивна война и страната ще се защитава и ще победи. „Времето за действие е сега. Светът може и трябва да спре Путин“, заяви още първият дипломат на страната.
“Само заедно с помощта на ЕС и НАТО можем да преминем през тази голяма трагедия, която сполетя Украйна” – категоричен беше и председателят на българския младежки клуб „Актив“ в Украйна Алексей Куцарев. В специално интервю за Радио България той разказа за случващото се в един от засегнатите градове – Одеса.
„Днес трябваше да пътувам за Киев, но сутринта в интернет открих, че Путин обявява тази военна операция – разказва бесарабският българин. – До момента знам за осъществени обстрели по различни цели в страната. Преди около 20 минути бомба падна и върху един завод в Одеса, но не знам какъв е той. Виждам, че има и големи опашки пред бензиностанциите, хората очевидно бягат по-далеч и търсят къде да се скрият.”
Макар да не разполага с точни данни за броя на българите в Одеса, Алексей смята, че са около 100 хиляди. Все още не знае дали ще напусне града, но е убеден, че ще остане в Украйна.
“Не е възможно да преместим бизнеса си, тъй като произвеждаме хляб. С баща ми не можем да допуснем да оставим хората без насъщния им. Затова се стараем да осигурим достатъчни количества от този продукт.”
Паниката е налице, а в такива моменти хората купуват всичко от магазините, тъй като не знаят какво ги очаква утре.
Руската инвазия в Украйна е втора за последните 8 години. През 2014 г. Русия окупира и анексира Крим. Какво е различното днес, според Алексей?
“Ако Путин не бъде спрян, той ще продължи нататък – убеден е той. - Основната разлика спрямо тогава е че хората, които живеят в Одеска и останалите нападани области, направиха своя избор и искат да продължат да живеят като част от Украйна. Искат да живеят в свободна страна, където са вложили достатъчно много, за да могат да се чувстват добре и да са спокойни. Не желаят да бъдат част от сиви зони, в които няма перспектива за нормален живот.”
Снимки: ЕПА/БГНЕС, личен архив
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..