В Молдова е в сила извънредно положение за 60 дни заради войната в Украйна. Решението беше взето на заседание на парламента от 24 февруари. По информация на БТА, премиерът на Молдова Наталия Гаврилица е представила 20 мерки, които ще предприемат властите, сред тях са и ограничения за движение, до които обаче ще се прибегне само в краен случай.
Въвежда се и специален режим за влизане и излизане в Молдова и се установява специален режим за използване на въздушното пространство. Властите също така ще предприемат мерки за управление на притока на мигранти и осигуряване на безопасността на бежанците от Украйна. Само вчера молдовско-украинската граница е премината от над 7900 души, от които 4000 са били граждани на Украйна, информира БТА.
Българите в Молдова, които по официална статистика от 2004 г. са около 80 000 души, но по неофициални данни са близо четири повече, също са притеснени от военните действия на територията на съседката им Украйна.
„Да, ние сме много наплашени от новините, които дойдоха от съседна Украйна. При нас също има един замразен конфликт с Русия – Приднестровието. Както това се случва в Украйна, така това може да бъде и тук, при нас, в Молдова. Но ние се надяваме, че всичко бързо ще приключи и здравият разум ще възтържествува. Разтревожени сме, въпреки че конфликтът не е при нас. Но ние сме все държави от бившия соцлагер, всичките сме братя славяни и няма какво да делим. Трябва да сме задружни.“
„Аз не знам, как в 21 век може да става такова нещо. Вчера сутринта бях изненадана от новините за началото на войната. И досега не мога да проумея как ние, братя славяни - украинци, руснаци, българи, се противопоставяме. Защо да го правим. Много ме е страх какво ще стане с моята държава. Ние живеем наблизо, границите ни са близко. Какво ще споходи семейството ми, как ще бъде изобщо в света.“
Сниимки: moldova.md, БНТ - архив
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..