Днес /12 март/, българите отбелязват един най-обичаните си църковни празници в първия съботен ден от Великденските пости, като възпоменават паметта на християнския светец-воин св. Теодор Тирон, почитан като великомъченик от Православната църква.
Затова на Тодоровден празнуват всички с имена Тодор, Теодор, Тея, Божидар и пр. Наричат го още Тодорица или Конски Великден, тъй като празникът се отбелязва в цялата страна с различни ритуали, но кулминацията са надбягванията с коне или т.нар. кушии.
Тодоровден е на границата между зимата и пролетта. Според поверието, след него денят започва да расте, а времето постепенно се затопля. На този ден, всеки собственик на кон следва да го включи в кушиите, като за целта животното се окичва с венци от цветя. А обредните хлябове, които се месят на Тодоровден, са във формата на подкова или на конче и се украсяват с орехи, царевица и чесън.
Още за традицията и песните, свързани с този уникален български празник ще научите и от следващата публикация от колекцията с материали на Радио България:
Съставил: Венета Николова
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..
Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..