Неделя Сиропустна е. Според православната традиция денят се отбелязва всяка година в навечерието на Великия пост, когато християните си дават взаимно прошка. Нарича се още Сирни Заговезни, защото е последният ден, в който постещите вкусват животинска храна.
На вечерната служба вярващите се обръщат един към друг с думите "Простено. Прости" и се прегръщат в знак на братска обич. На този ден семействата се събират и децата искат смирено прошка от родителите, по-младите от по-старите и обратното.
За Църквата ни Великият пост е най-важният от всички, защото духом подготвя вярващите за най-светлия празник – Христовото Възкресение. В този смисъл прошката се възприема като необходимо условие за общението с Бога.
По думите на отец Климент Харизанов от столичния храм "Преображение Господне", "християнинът не чака някой да поиска прошка от него, той пръв подава ръка и иска прошка, макар и да са го наскърбили. Така ни учи нашият Спасител, който казва: "Простете и простени ще бъдете", "С каквато мярка мерите, с такава ще ви се отмери", "Ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец. Ако ли не простите, и вашият Отец няма да ви прости"."
Така Църквата насърчава вярващите да освободят душите си от натрупани обиди и да се украсяват с милосърдие, кротост, смирение, да се помиряват с враговете, да изпитват милост и състрадание към всички.
А всичко това се постига чрез поста. Лишението е не само от храна, но и от различни удобства и развлечения, които хранят "егото". А когато егоизмът отстъпи, човек по-лесно прощава и проглежда за собствените си отрицателни качества.
Затова постът е свързан и с осъзнаването на грешките и искреното покаяние за постъпките, водени от гордостта.
Така, чрез очистването на душата и тялото, вярващите се подготвят за съединението с Бога чрез Светото Причастие. "Именно Светите Дарове се явяват Божието присъствие на земята, затова постът има за цел да ни приобщи чрез тях към вечния живот и Спасението", отбеляза в интервю за Радио България отец Добромир Димитров, понастоящем предстоятел на българския храм "Свети Йоан Рилски" в Лондон".
Снимки: Дарина Григорова, БТА, БГНЕС, Freepik
Верка Сидерова, златният глас на Добруджа и България, навършва 99 години. Певицата, чието изпълнение на „Лале ли си, зюмбюл ли си“ остава ненадминато и до днес, е родена на 26 април 1926 година в Добрич. „Всеки ден нещо се изменя и знаеш накъде..
Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..
С дъх на пролет и очакване на великото Възкресение Христово, Цветница е сред най-обичаните празници в България . От ранна утрин хората изпълват храмовете, за почетат празника и да споделят радостта си молитвено на празничното богослужение. Освен..
Верка Сидерова, златният глас на Добруджа и България, навършва 99 години. Певицата, чието изпълнение на „Лале ли си, зюмбюл ли си“ остава ненадминато и..