Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме международния ден на радиото и телевизията

На 7 май 1895 г. пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург Александър Попов представя своето ново изобретение радиото, наречено тогава - уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Датата и днес се отбелязва като Международен ден на радиото и телевизията .  

През 1907 г., по споразумение между българското и руското правителство, до с. Франга северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. През 1911 г. на борда на българския учебен крайцер "Надежда" започва също да работи радиостанция.

На 1 май 1912 г. влиза в редовна експлоатация първата българска брегова радиостанция до с. Франга, по която се предава съобщения от чужбина за България. Страната е сред първите държави която използва радиото за военни цели. В Балканската война от крайцера Надежда са подслушвани радиосъfбщенията между обсадената Одринска крепост и турското командване в Цариград. След Първата световна война радиостанциите в България са поставени под контрола на Съюзническата комисия на страните победителки. 

Експериментално през май 1930 г. в столицата започват емисиите на "Родно радио", което е предтеча на създаденото през 1935 г. държавно "Радио София". 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05