Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал на Странджанската зеленика се провежда на южното ни Черноморие

Снимка: Природен парк Странджа

18-то издание на фестивала на странджанската зеленика се провежда този уикенд в село Бродилово, община Царево. Организатор е Дирекцията на природен парк Странджа, а по традиция домакинството му се поделя между югоизточните общини Царево и Малко Търново. Празникът ще е в местността "Харманята", където в момента може да се види цъфнала зеленика- символ на Странджа планина.

Странджанската зеленика е висок вечнозелен храст, достигащ над 2 метра, със силно разклонено стебло. Цветовете са едри, лилаворозови, събрани по върховете на клонките в чадърести съцветия. Цъфти през май и юни за кратко. Зелениката може да бъде видяна единствено на труднодостъпни места в Странджа и Кавказ.

Фестивалът на зелениката всяка година се открива с изпълнение на химна на Странджа „Ясен месец“ и включва богата програма с кулинарни предизвикателства и типично местни специалитети, песни и туристически маршрути. Новото тази година е отправената покана към останалите природни паркове в България да покажат своите забележителности.

"Посрещаме много туристи от цялата страна, защото това е най-големият празник в Странджа за природолюбители и приятели на планината", каза още директорът на Природен парк Странджа инж. Румяна Цвяткова.

„Ясен месец“ - химн на Странджа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мария Малчева

Мария Малчева и богатството на велинградските писани яйца

Историческият музей във Велинград притежава най-голямата колекция и експозиция на писани яйца в България. Огромна заслуга в запазването на тази традиция има Мария Малчева , която не само е съхранила, но е издирила и спасила от забрава модели..

обновено на 17.04.25 в 11:51

Защо е важно всяка лазарка да участва в обредното кумичене на Цветница

В българската народна традиция Цветница и Лазаровден са свързани празници, от Лазаровден момичетата се подготвят за ритуала кумичене, който се изпълнява сутринта на Цветница. Тук се спазва много стара обредна традиция, свързана   с вярата в..

публикувано на 13.04.25 в 09:15

Музеят в Стрелча представя експозицията "Хубав Великден, йощ по-хубав Гергьовден"

През месеците април и май посетителите на Историческия музей в град Стрелча   имат възможността да се запознаят с традициите около великденския цикъл чрез експозицията  "Хубав Великден, йощ по-хубав Гергьовден". Изложбата дебютира още през..

публикувано на 13.04.25 в 09:05