Министерството на образованието и науката ще подготви законови промени, които да подпомогнат езиковото интегриране на децата на българи, родени в чужбина или прекарали дълго време там. Идеята е те да могат пълноценно да продължат образованието си в българските училища. Представители на министерството и на Асоциацията на българските училища в чужбина обсъдиха проблема в ресорната парламентарна комисия.
Според председателя на комисията Антоанета Цонева, изучаването на български език е изключително важно за завръщането на българските семейства в родината. Боянка Иванова от Асоциацията на българските училища в чужбина каза, че българчетата, които не знаят български, са изправени пред езикова бариера в България. Затова Асоциацията предлага да се организират 3-годишни държавни програми за допълнително обучение и напасване в образователната среда на ученици, дошли от чужбина. Сега те наваксват изучаването на български в частни школи.
Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..