Министерството на образованието и науката ще подготви законови промени, които да подпомогнат езиковото интегриране на децата на българи, родени в чужбина или прекарали дълго време там. Идеята е те да могат пълноценно да продължат образованието си в българските училища. Представители на министерството и на Асоциацията на българските училища в чужбина обсъдиха проблема в ресорната парламентарна комисия.
Според председателя на комисията Антоанета Цонева, изучаването на български език е изключително важно за завръщането на българските семейства в родината. Боянка Иванова от Асоциацията на българските училища в чужбина каза, че българчетата, които не знаят български, са изправени пред езикова бариера в България. Затова Асоциацията предлага да се организират 3-годишни държавни програми за допълнително обучение и напасване в образователната среда на ученици, дошли от чужбина. Сега те наваксват изучаването на български в частни школи.
Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..