През годините романът на Сервантес “Дон Кихот де ла Манча“ е провокирал въображението на редица художници илюстратори. Всеки от тях е вложил частица от себе си и е интерпретирал по неповторим начин героите и техните приключения. Как е ставало това, можем да разберем от изложбата “Образът на Дон Кихот през вековете”, която се открива на 8 юни вечерта, а зад нея застават Посолството на Кралство Испания у нас и Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”.
Експозицията, създадена по повод честването на годишнина от кончината на един от най-великите писатели на всички времена, испанеца Мигел де Сервантес Сааведра, представя гениалната му творба “Дон Кихот де ла Манча“ чрез илюстрациите, които са въздействали върху прочита ѝ през вековете. За първи път гравюрите бяха показани през 2016 г. в Националната библиотека на Алжир по повод 400 години от смъртта на Сервантес, припомнят за Радио България от испанското посолство.
В София, изложбата може да бъде посетена до 21 юни в Централното фоайе на Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий“.
През 2021 г. "Пътят на Кирил и Методий" се превръща в един от 48-те европейски културни маршрута, а кирилометодиевската писмена, културна и религиозна традиция получава поредното признание като неделима част от културното наследство на Стария..
"Литературните маршрути" са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литература и история, с преплитане на малко известни факти за български писатели и поети. Идеята е по този начин да се даде нова гледна точка към живота в..
По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан. В..
През 2021 г. "Пътят на Кирил и Методий" се превръща в един от 48-те европейски културни маршрута, а кирилометодиевската писмена, културна и..