Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК е сигнализирана за нарушаване на правата на българите в Молдова

Ангел Джамбазки
Снимка: БГНЕС

Българският представител в Европейския парламент и съпредседател на ВМРО Ангел Джамбазки сигнализира Европейската комисия за нарушени права на българите в Молдова. Това съобщават от пресцентъра на партията. Повод за сигнала е решението на правителството на Молдова за сливане на Тараклийския държавен университет с Държавния педагогически университет в Кишинев. Според Ангел Джамбазки това е пряко нарушение на споразумение между България и Молдова, според което само при взаимно съгласие на двете страни могат да бъдат внасяни промени и допълнения.

В сигнала му до Европейската комисия се посочва, че подготвяната административна промяна ще лиши от самоуправление българската общност в Молдова. Тараклийският университет е свързан със съхраняването на културната самобитност на българската общност и решението за сливане ще навреди на облика и ролята на учебното заведение, смята евродепутатът.

Джамбазки отбелязва, че в Молдова живеят около 100 хиляди българи, като естествен техен център в последните 200 години е Тараклия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Честват 15 години на сдружението "Македонско-българско приятелство"

Празнично отбелязване на 15-ата годишнина от основаването на сдружение "Македонско-българско приятелство" ще се проведе на 12 септември от 19 часа местно време в Битоля, Северна Македония.  Присъствие са потвърдили председателят на Комисията по..

публикувано на 12.09.25 в 11:36

В САЩ фототипно преиздадоха легендарния "Македонски алманах" на МПО

В Чикаго беше представено фототипно издание на редкия и изключително ценен "Македонски алманах", публикуван през 1940 г. в Индианаполис от Македонската патриотична организация (МПО). Във Фейсбук генералният консул на България в Чикаго Светослав..

публикувано на 12.09.25 в 11:07

"Здравей, море" – музикален поздрав от Лас Вегас пази слънчевите летни емоции

В първите дни на септември, когато лятото се опитва да се изниже измежду пръстите ни с последните песъчинки морски пясък, от Лас Вегас долетя музикален поздрав, който ни връща към морето, слънцето и усмивките. Децата от детската театрална формация..

публикувано на 09.09.25 в 11:10