Почти няма човек в България, който да не познава основните видове билки и да не е прилагал поне веднъж в живота си лечение чрез отвара от билки. Страната ни има изключително богата и разнообразна природа, затова на нашата територия се среща голямо разнообразие от лечебни растения. Според изследователите у нас растат около 3600 вида билки, като за лечебни цели се употребяват най-много към 700, а всяка година се събират редовно 300 вида билки. От десетилетия сме в списъка на страните, в които се добиват най-висококачествените лековити растения. У нас обаче остава малка част от събраната продукция, защото над 80% от годишно добиваните близо 15 хиляди тона билки се изнасят в чужбина, предимно в САЩ и в страни от Западна Европа.
Проблемът е, че вече е на път да изчезне тази стара традиция – българите да излизат сред природата, за да събират билки – това казва Десислав Дионисиев, изпълнителен директор на голяма компания за билкови продукти, позната както у нас, така и на световните пазари.
"Билките са фактор в земеделието, затова много държави в ЕС отделят голямо внимание на билкарството и по-специално за култивиране на билки" – казва той пред Радио България:
В България никой не обръща внимание на билкарството – казва Десислав Дионисиев и добавя, че неговата фирма плаща високи такси на държавата за това, че ползва продукти от природата. Но тези пари не отиват за развитието на сектора, а има и остра нужда от обучение на хората, които събират билките, защото те трябва добре да познават стотиците видове билки, които има по нашите земи.
Някои видове билки се култивират у нас, като по този начин се осигуряват по-големи количества и се контролират качествата на лечебните растения. "Тук се култивира най-вече маточина, мента, бял трън, медицинска ружа, мащерка, но това е между 5 и 10% от общия обем билки, които се събират в България" – пояснява Десислав Дионисиев:
"Непрекъснато се повишават изискванията за качество в световен мащаб и ние влагаме огромни усилия, за да сме конкурентоспособни и да достигнем нивата, които са заложени в света. Изнасяме билки в насипно състояние. След като се изкупят билките от хората, които ги събират, започва в предприятието дълга обработка, докато станат готови за износ. Само в българския клон на "Биопрограма" постоянно работят около 200 души, в Полша са 15 и в САЩ има фирма, в която работят 30 души за нашата компания. Освен тези работни места обаче, ние даваме препитание на още хиляди хора, тези които култивират и произвеждат и тези, които събират билките. Това не е просто сезонна, а е целогодишна работа. От големите ни клиенти в САЩ всички знаят нашето име, големите фирми в Европа също ни познават. Когато говорим за успешен бизнес, ние няма смисъл да си правим реклама, важно е да си вършим работата добре и това, че сме така търсени, значи че успяваме."
Снимки: "Биопрограма"В "България днес" на 20 януари разпитваме анализатори за очакванията и прогнозите им относно бъдещето на 105-ото българско правителство и доколко то ще успее да..
Във вторник , 21 януари, в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще са между минус 5 и 0°, в София ще е около минус 3°. През деня облачността над страната ще е..
На официална церемония на 21 януари ще бъде връчен първият сребърен клоун на триото Тициано, Мари и Натали Балкански за техния номер с ролкови кънки на 12-ото издание на New Generation, част от 47-ия престижен Световен цирков фестивал в Монте Карло,..
Във вторник , 21 януари, в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на..
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева защити решението на новия вътрешен министър Даниел Митов да назначи Ивайло Иванов за началник на..