България e първата държава, която призна независима и суверенна Босна и Херцеговина в началото на 1992 г.. Дипломатически отношения между двете страни са установени през януари 1996 г., а два месеца по-късно е открито посолство на Република България в Сараево. Посолство на Босна и Херцеговина в София се появява през май 2006 г. С днешна дата в двустранните отношения няма отворени въпроси, а България има желание да сподели уроците от присъединяването си към ЕС, с което да улесни евроинтеграционния път на балканската държава.
По думите на българския посланик в Сараево Валери Йотов, културната дипломация е "най-добрата база, на която могат да се развиват дипломатическите и политически отношения". Затова българското посолство активно си сътрудничи с институции като Държавния културен институт към МВнР по редица проекти, чиято цел е популяризирането на България пред света. В Деня на българската дипломация – 19 юли, в Сараево ще бъде представена експозицията "Дипломация и изкуство" по повод 140 години Българска дипломатическа служба.
"Чрез нея искаме да отбележим тази бележита годишнина по начин, по който да изтъкнем и покажем българско изкуство от богатия фонд на МВнР. Става въпрос за произведения от най-бележитите български автори, които украсяват стените на резиденциите и посолствата, използвани от нашите дипломати по света. Изложбата е важна и по още един повод, чрез нея отбелязваме 30-ата годишнина от признаването на независимостта на Босна и Херцеговина от страна на България. Правим го първи в света на 15 януари 1992 година" – припомни българският посланик, който оглави дипломатическата ни мисия в Сараево преди близо два месеца.
Един от първите му ангажименти като посланик беше откриването на училището в Петрово поле, ремонтирано със средства от българската Официална помощ за развитие – програмата на МВнР, чрез която България оказва финансова подкрепа на държавите от Западните Балкани. „Само през тази година досега в посолството сме получили над 150 проекта, за които се търси финансиране по тази програма“ – посочи посланик Валери Йотов.
"Бих могъл да кажа, че проектите, финансирани с безвъзмездната помощ на България за подкрепа на деца и групи в неравностойно положение, са много добре приети и създават авторитет и видимост за нашата страна. Посолството в Сараево активно работи и подпомага и трите държавотворни народа по проекти за реновиране на училища и детски градини, проекти в областта на дигитализацията с университета в Сараево."
Българската общност в Босна и Херцеговина е малобройна, съставена най-вече от работещи в международните институции или част от смесени бракове. Българският военен контингент в страната е най-големият в чужбина. Той се грижи за мира и стабилността не само в Босна и Херцеговина, но и в целия регион на Западните Балкани.
Наблюдава се благоприятна тенденция в двустранните икономически отношения между България и Босна и Херцеговина, въпреки негативите от пандемията и войната с Украйна.
"Статистиката в Босна и Херцеговина потвърждава, че през 2021 година стокообменът между двете страни нараства с 27%, имаме положително търговско салдо" – изтъкна българският посланик там. – Областите, в които сътрудничеството може да бъде подобрено са специализираната и автомобилна индустрия /производството на резервни части/, хранително-вкусовата промишленост, строителството и особено туризма."
Между 70 и 80% е ръстът на туристите в балканската държава, спрямо периода преди пандемията, сочи скорошна статистика в местните медии.
"Това говори за възраждане на интереса към Босна и Херцеговина. Взаимен проблем за България и Босна и Херцеговина е непознаването на туристическите дадености и възможности за почивка. Затова ще си позволя да приканя българските туроператори да се запознаят с някои от чудесните дестинации в Босна и Херцеговина и да контактуват със своите колеги тук с цел да обогатят предлаганите от тях дестинации, така че туристическият обмен между двете държави да стане много по-сериозен."
Снимка: Посолство на Република България в Сараево
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на Красимир Мартинов 28:08- Гост в студиото – Анна-Мария Бунева от Чикаго: -за пътя от..
В четвъртък минималните температури ще са от 19 до 23°. В София ще е 21°. Преди обед значителна облачност ще има над източните райони с превалявания над Североизточна България. В останалата част от страната ще е слънчево. Следобед над планините ще..
Нужният чист месечен доход за издръжка на семейство от двама възрастни и дете до 14 г. е 2748 лв. (1331 евро) към края на второто тримесечие на 2025 г. От 1526 лв. (739 евро) месечен доход се нуждае един работещ, живеещ сам. Това сочат данните на..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на..
Три часа и 10 минути, с 31 песни, пред над 40 000 почитатели . Това са фактите от завръщането на Guns N’ Roses в София – на 21 юли, на националния стадион..