Над 1500 участници от югозападните български общини ще събере фолклорният събор “Пирин пее” на 30 и 31 юли. По този начин в местността Предел, където се “целуват” планините Рила и Пирин, ще бъде отпразнувана и 60-годишнината от първото издание на фестивала, който представя опазени през вековете образци от българския фолклор и етнографската традиция.
Историята
Създаден през 1962, съборът “Пирин” пее се провежда веднъж на пет години до 1985, когато е закрит. От 1997 обаче отново радва своята вярна публика в местността “Предел“. "Пирин пее” не е фестивал, а движение за издирване, съхранение и популяризиране на изворни народни песни и традиции”- гордеят се жителите на близката община Разлог.
Традиционно в рамките на събора се организират и чествания, посветени на 119 години от Илинденско-Преображенското въстание и 144 години от Кресненско-Разложкото въстание.
Тазгодишното 16-то издание на “Пирин пее” се провежда под патронажа на президента Румен Радев. Най-добрите изпълнители, изявили се на концертите, ще представят областта на Националния събор за българско народно творчество в Копривщица, който предстои от 5 до 7 август.
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..
Велики Четвъртък е един от двата дни в Страстната седмица , в които багрим яйцата за Великден. Традицията повелява с тази важна задача да се захване най-възрастната жена в семейството, като първото яйце винаги се боядисва в червено. Според..
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца...