„България е жива и в Италия“ – твърди в новия епизод на подкаста „Родина зад граница“ Мариола Георгиева, директор на българското училище „АзБуки“ в Рим и Колиферо в Италия. Училището е част от Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“.
Освен да въвежда българчетата по света в дебрите на родния език, история, култура и традиции, Мариола е основател и на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза“. Идеята му е на 11 май, когато православната ни църква почита светите братя Кирил и Методий, всеки българин от всяко кътче на земята да се облече с бродирана риза, блуза, дреха, вратовръзка, на които има българска шевица.
За уроците по родолюбие, за интереса на италианците към България и българите, за проблемите на българското образование зад граница и за завръщането у дома – чуйте в новия епизод на подкаста "Родина зад граница".
Поанти от разговора с Мариола Георгиева:
За първи път от 166 години в истанбулската църква "Ангелски събор" беше отслужено богослужение на български език, в памет на починалия през 1859 г. Стефан Богориди. Църквата се намира в квартал Арнавуткьой на мегаполиса, съобщи Радио Кърджали...
Няма точна статистика за броя на българите, които живеят на остров Ямайка. Но като доказателство, че трудно може да намерим място по света, на което да няма поне един сънародник, наскоро се срещнах с режисьора Ина Сотирова, която от 10 години живее на..
Български хор, съставен от самодейни народни певици, но в Италия, се завърна у нас за първото си участие пред родна публика. Повечето от хористките живеят в град Пескара, южна Италия, повече от десетилетие, а любовта към народната музика и автентичния..
Няма точна статистика за броя на българите, които живеят на остров Ямайка. Но като доказателство, че трудно може да намерим място по света, на което да..
За първи път от 166 години в истанбулската църква "Ангелски събор" беше отслужено богослужение на български език, в памет на починалия през 1859 г. Стефан..