Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

48 държави са дали съгласие за разкриване на секции за парламентарния вот в България

Не се предвижда откриване на секции за гласуване в Украйна, засега

Иван Кондов
Снимка: БГНЕС

Подадените до момента заявления за гласуване в чужбина на изборите на 2 октомври са над 16 хиляди, като в Турция са регистрирани над 10 хиляди. България вече е получила разрешение от 48 държави за провеждането на парламентарния вот. Чешките власти не са разрешили откриване на секции извън българското посолство в Прага. По този повод постоянният секретар на МВнР Иван Кондов съобщи, че се търси вариант да се образуват дори три секции в посолството. Той призова българските граждани да подават максимален брой заявления, за да се облекчи и ускори процеса на гласуване. Освен това, след отпадането на Закона за извънредното положение няма да може да се гласува с лични документи, чийто срок на валидност е изтекъл. 

Не се предвижда откриване на секции за гласуване в Украйна. На този етап няма разрешение за отваряне на генералното ни консулство в Одеса, но служебното правителство е започнало процедура по откриване работата на дипломатическата ни мисия в Киев, посочи заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев. Ако условията позволяват, първият дипломатически екип ще замине в началото на септември, а в края втората група.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Честват 15 години на сдружението "Македонско-българско приятелство"

Празнично отбелязване на 15-ата годишнина от основаването на сдружение "Македонско-българско приятелство" ще се проведе на 12 септември от 19 часа местно време в Битоля, Северна Македония.  Присъствие са потвърдили председателят на Комисията по..

публикувано на 12.09.25 в 11:36

В САЩ фототипно преиздадоха легендарния "Македонски алманах" на МПО

В Чикаго беше представено фототипно издание на редкия и изключително ценен "Македонски алманах", публикуван през 1940 г. в Индианаполис от Македонската патриотична организация (МПО). Във Фейсбук генералният консул на България в Чикаго Светослав..

публикувано на 12.09.25 в 11:07

"Здравей, море" – музикален поздрав от Лас Вегас пази слънчевите летни емоции

В първите дни на септември, когато лятото се опитва да се изниже измежду пръстите ни с последните песъчинки морски пясък, от Лас Вегас долетя музикален поздрав, който ни връща към морето, слънцето и усмивките. Децата от детската театрална формация..

публикувано на 09.09.25 в 11:10