10
							
											
											
На 18 септември отваря врати, за новата учебна година, Българското неделно училище към библиотека „Христо Ботев“ в столицата на Молдова - Кишинев. По традиция сред гостите за първия учебен ден са посланикът на България в Молдова Евгени Стойчев и първият директор на неделното училище – изтъкнатият българист проф. Николай Червенков.
Ежегодно тук се учат да общуват на български и се запознават с българската култура около 70 души, разказа за Радио България директорката на библиотеката Анжела Олареску:

„При  нас винаги се сформират по четири групи, имаме ученици от 6 до 70 години. Получават  се две групи за деца и две за възрастни. Децата учат не само български език, но  и литература, - обяснява Анжела Олареску. - Към неделното училище имаме и  ансамбъл „Въгленче“ с ръководител Анна Пагур. Тя учи децата да пеят и  танцуват и те участват в дейностите с българска тематика, които организира  неделното училище. Например, за 24 май – Деня на Кирил и Методий, за Деня на  независимостта, Деня на освобождението  на България, Деня на бесарабските българи… 

Организираме и различни наши мероприятия, които провеждаме в библиотеката – конкурси за най-хубава баница и за народни танци, за които дойдоха деца от Твърдица, Тараклия. Децата играха хора не само в библиотеката, но и пред сградата, на булевард „Григоре Виеру“.

Какво кара учениците да посвещават уикендите си на часовете по български език, вместо да се отдадат на срещи с приятели или мързелива почивка?
„За мнозина от тези, които учат при нас български език, нашето училище е база, тъй като след това те постъпват в български вузове. А после ни се обаждат, за да ни благодарят за това, че знанията, придобити в неделното училище, са им помогнали да продължат обучението си в България“, - споделя директорката.

По-възрастните също с интерес се запознават с българската история, култура и литература, а придобитите знания по български им помагат да общуват свободно и да намират нови приятели, когато пътуват до България.

Голяма заслуга за интереса на учениците към българския език имат отдадените на професията си преподаватели – Елена Рацеева, Надежда Кара, Надежда Рацеева и ръководителката на ансамбъл „Въгленче“ Анна Пагур… И, разбира се, библиотеката, от която обучаващите се взимат книжки и учебници дори за лятото, за да поддържат придобитите знания.

„От общо 24 хиляди книги, с които разполага библиотеката, 5 хиляди са на български – от различни области на науката и художествена литература. Преди 2 години, посолството ни осигури по проект 100 книги. Понякога се обръщаме към българското дипломатическо представителство с молба да закупи някакви нови книги и да ги дари за библиотеката. Но най-често книги ни подаряват самите бесарабски българи - купуват ги, когато пътуват до България, или ни ги даряват, когато се местят на друго място. И така, с тези книги ние живеем!“, - разказа за „Радио България“ Анжела Олареску, директорка на библиотека „Христо Ботев“ в Кишинев, броени дни преди да бие първия звънец, в тамошното българско неделно училище.

Снимки: личен архив
Цялото интервю с Анжела Олареску на руски език може да чуете тук:

Над 30 български работодатели от различни икономически сектори ще участват в кариерния форум "Избери България" на 1 ноември във Франкфурт, Германия, съобщава Министерството на труда и социалната политика. Компаниите ще представят над 100 свободни..
Израел съобщи, че е идентифицирал телата на заложниците Сахар Барух и Амирам Купер. Те бяха предадени от групировката "Хамас" вечерта на 30 октомври на Червения кръст в Газа, съобщи БТА. "След процеса по идентификация, проведен в Националния..
Получаващите българска пенсия, които живеят в страни, за които не се прилагат международни договори или европейски регламенти за координация на системите за социална сигурност, трябва да подават "декларация живот" всяка календарна година в периода..
На 29 октомври се отбелязва Денят на бесарабските българи. Идеята за този празник се ражда през 1938 г., когато в България тържествено е отбелязана..
Народната певица Кинче Вълчева ще бъде лектор на четвъртата творческа среща семинар на ръководителите на български фолклорни формации от..