Като хаотичен и непредсказуем – така работещите в туризма определят отминаващия летен сезон по българското Черноморие. Въпреки предварителните опасения, свързани с войната, пандемията и икономическата криза, курортите ни тази година бяха пълни – предимно с български и по-малко с чужди туристи. "Голяма част от туроператорите с чартърни програми за България тази година първоначално увеличиха, след това намалиха капацитетите си, но като цяло сезонът е по-силен от миналата година от гледна точка на заетост" – каза за Радио България Десислава Димитрова – член на Бургаската регионална туристическа камара.
Още е рано за равносметка, но оживлението в крайбрежните ни комплекси и населени места през горещите месеци беше видимо. Най-голям интерес имаше към Южното ни Черноморие, където в разгара на август базите в някои къмпинги и комплекси достигнаха 100% заетост. Според Десислава Димитрова обаче, галопиращата инфлация буквално “изяжда“ приходите на бизнеса:
В момента много хотелиери по морето предлагат намаления “last minute”, тъй като хората се влияят не само от цените, но и от метеорологичните прогнози за септември и резервират в последния момент. Добрата новина е, че тази година се радваме на циганско лято, а температурата на морската вода, почти до края на месеца, няма да падне под 22°C, или поне така вещаят синоптиците.
"Нямаме резервации, които да са направени предварително, така че да осигурят стабилен сезон – казва Десислава Димитрова. – Но когато прогнозата е за хубаво време, а за тази седмица казват, че температурата ще стигне до 32 градуса, имаме резервации в последната минута. Те са основно за възрастни туристи и семейства с малки деца, това е "таргетът", към който се насочваме през септември. В момента имаме ученически групи, семинари и други събития. Така че колегите са позитивно настроени и се опитват да удължат сезона, доколкото е възможно. Но все още не се знае какви ще бъдат компенсациите за ток през месец октомври за тези, които биха искали да посрещат туристи и през идния месец" – каза в заключение Десислава Димитрова.
Снимки: Венета Николова
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..