Като хаотичен и непредсказуем – така работещите в туризма определят отминаващия летен сезон по българското Черноморие. Въпреки предварителните опасения, свързани с войната, пандемията и икономическата криза, курортите ни тази година бяха пълни – предимно с български и по-малко с чужди туристи. "Голяма част от туроператорите с чартърни програми за България тази година първоначално увеличиха, след това намалиха капацитетите си, но като цяло сезонът е по-силен от миналата година от гледна точка на заетост" – каза за Радио България Десислава Димитрова – член на Бургаската регионална туристическа камара.
Още е рано за равносметка, но оживлението в крайбрежните ни комплекси и населени места през горещите месеци беше видимо. Най-голям интерес имаше към Южното ни Черноморие, където в разгара на август базите в някои къмпинги и комплекси достигнаха 100% заетост. Според Десислава Димитрова обаче, галопиращата инфлация буквално “изяжда“ приходите на бизнеса:
В момента много хотелиери по морето предлагат намаления “last minute”, тъй като хората се влияят не само от цените, но и от метеорологичните прогнози за септември и резервират в последния момент. Добрата новина е, че тази година се радваме на циганско лято, а температурата на морската вода, почти до края на месеца, няма да падне под 22°C, или поне така вещаят синоптиците.
"Нямаме резервации, които да са направени предварително, така че да осигурят стабилен сезон – казва Десислава Димитрова. – Но когато прогнозата е за хубаво време, а за тази седмица казват, че температурата ще стигне до 32 градуса, имаме резервации в последната минута. Те са основно за възрастни туристи и семейства с малки деца, това е "таргетът", към който се насочваме през септември. В момента имаме ученически групи, семинари и други събития. Така че колегите са позитивно настроени и се опитват да удължат сезона, доколкото е възможно. Но все още не се знае какви ще бъдат компенсациите за ток през месец октомври за тези, които биха искали да посрещат туристи и през идния месец" – каза в заключение Десислава Димитрова.
Снимки: Венета Николова
Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..