Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Европейските дни на птиците" учат градския човек как да съжителства с природата

Снимка: pixabay

Жителите на София, Пловдив, Бургас, Варна и Велико Търново отново имат възможността да се включат в наблюдение и заснемане на птици в дивата природа. Повод са Европейските дни на птиците, които се провеждат у нас на 1 и 2 октомври. Инициативата е на международната организация "Bird Life International“, а на местно ниво неин организатор е Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), което за 29-и път организира Европейски дни на птиците у нас.

Поканата за участие е към всички любители на природата, но първото правило, с което природозащитниците запознават хората е как да наблюдават пернатите в природата, без да ги безпокоят. Причината е, че повечето от дивите птици са чувствителни към средата и не умеят да се адаптират навсякъде.

На 1 октомври любители на птиците се събират в Южния парк в София, за да наблюдават земеродното рибарче. В Пловдив пък поканата е към децата, които ще посетят Гребната база, където за тях са организирани игри и състезания. Програмата във Велико Търново на 1 октомври включва излет за наблюдение на птици в парк „Света гора“ от 09:00 до 12:00 ч. За повечето събития е необходима предварителна регистрация на сайта на Европейски дни на птиците, съобразно градовете, в които се провежда инициативата.

По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Списание ЛИК разказва за 90-годишнината на БНР

Списанието на БТА ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. То беше представено днес на специално събитие в Мраморното фоайе на радиото. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през..

публикувано на 25.02.25 в 17:37
Румен Радев

Президентът и военният министър: Трябват повече пари за отбрана

В рамките на Годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов в София беше представен "Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2024 г.". В изказванията си на събитието и президентът Румен Радев, и..

публикувано на 25.02.25 в 16:56
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска влезе в каталога на литературната агенция "Къртис Браун"

Само няколко седмици след като беше обявена за "Писател на 2024" на годишните награди на "Столична библиотека" и след отличието за "Нишка" за роман на годината в категория "Българска литература" на наградите на Ozone.bg, Виктория Бешлийска отбелязва..

публикувано на 25.02.25 в 16:48