Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Рим с почит към св. Йоан Рилски

Снимка: Facebook /@Българска православна църква в Рим

В навечерието на 19 октомври, когато се прекланяме пред небесния покровител на България и българските лекари св. Иван Рилски, в Българския културен институт в Рим ще се проведе кръгла маса на тема: "Свети Йоан Рилски – образец на вярата и учител на българите".

Подготвените богослужебни и културни прояви на 18 и 19 октомври, с участието на преподаватели от Богословския факултет на СУ, ще запознаят българската културна общественост във Вечния град с живота и делото на Рилския светец.


"Колегията на Катедра "Практическо богословие" има готовност да направи доклади за участие в този форум, които в последствие могат да бъдат публикувани в отделно книжно тяло, посветено на живота и дейността на свети Йоан Рилски Чудотворец", съобщава директорът на института Жана Яковлева пред БТА.

Не за пръв път сънародниците ни във Вечния град ще се преклонят пред монаха-отшелник помогнал, с Божията помощ и горещите си молитви, на много болни да възвърнат здравето си както приживе, така и след смъртта си. През 2021 г., с благословението на Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейски митрополит Антоний, Българската православна църковна община "Свети Седмочисленици" отбеляза паметта на Рилския светец в древния храм "Сан Паоло ала Регола" в Рим. 


По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Генерално консулство на България в Дубай

Вярата и образованието укрепват връзките между българите в ОАЕ

В началото на миналия век Дубай бил малък град с около 1200 жители, с тих пристан на бреговете на Персийския залив. Благодарение на географското си разположение се превръща във важен порт за чуждестранните търговци, предимно индийци, на пътя за..

публикувано на 12.07.25 в 10:10

Калоян Пехливанов с номинация за най-добър млад играч в USL Лига 1

Българският защитник Калоян Пехливанов е номиниран за най-добър млад играч на полусезона в американската USL Лига1. Бранителят на AV ALTA е твърд титуляр за тима си, а съставът, който дебютира през този сезон в лигата, в момента е на втора позиция..

публикувано на 11.07.25 в 17:46

В Болград представиха традиционната рокля на бесарабските българки

Болградският историко-етнографски музей в Украйна представи експонати от своята постоянна етнографска експозиция в рамките на рубриката "Експонатите разказват", публикувана на официалната Фейсбук страница на музея. "Този път акцентът е..

публикувано на 11.07.25 в 16:40