Изследователи на българския език от десет европейски университета създадоха литературен атлас „Живописна България. Многоезични маршрути“. Освен утвърдени учени от Атина, Варшава, Венеция, Виена, Любляна, Пловдив, Санкт Петербург, София, Страсбург и Хайделберг, в международния екип участват студенти и докторанти, изучаващи български език и култура.
През деветте работни езика на екипите са подредени 14 отделни литературни пътешествия. Атласът информира за всяко от тях, като посочва картата на това пътуване и предлага цялостен прочит на избрани литературни беседи. Включени са текстове с широк хронологичен диапазон - от Средновековието, като „Похвално слово за патриарх Евтимий“, до „Трънски разкази“ /на Петър Делчев/; от лириката на възрожденеца Петко Славейков, през класици като Пейо Яворов и Йордан Йовков до творчеството на съвременни родни автори като поетите Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов, Румен Леонидов, писателя Георги Господинов и др. „Подобно на Вазовата „Живописна България“ атласът и платформата позволяват чрез свободни комбинации да бъдат създавани нови маршрути от самите потребители в съответствие с личните им предпочитания и културната им подготовка“, посочват създателите му.
Всеки маршрут има превод на български, на принципа на билингвалните издания, а текстовете, предоставени от българските екипи са преведени на английски език. Изданието ще бъде представено на 21 октомври от 19 часа в Българския културен институт в Берлин.
Литературният атлас ще бъде представен в Берлин в присъствието на проф. д.ф.н. Любка Липчева-Пранджева, преподавател по българска литература в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", директор на ACADEMIA IUVENTUTIS; доц. д-р Миряна Александрова Янакиева от Института за литература при БАН. и преподавател в Департамента по славистика на университета в Страсбург и гл. ас. д-р Надежда Стоянова, преподавател по българска литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, уточняват домакините.
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..