Изследователи на българския език от десет европейски университета създадоха литературен атлас „Живописна България. Многоезични маршрути“. Освен утвърдени учени от Атина, Варшава, Венеция, Виена, Любляна, Пловдив, Санкт Петербург, София, Страсбург и Хайделберг, в международния екип участват студенти и докторанти, изучаващи български език и култура.
През деветте работни езика на екипите са подредени 14 отделни литературни пътешествия. Атласът информира за всяко от тях, като посочва картата на това пътуване и предлага цялостен прочит на избрани литературни беседи. Включени са текстове с широк хронологичен диапазон - от Средновековието, като „Похвално слово за патриарх Евтимий“, до „Трънски разкази“ /на Петър Делчев/; от лириката на възрожденеца Петко Славейков, през класици като Пейо Яворов и Йордан Йовков до творчеството на съвременни родни автори като поетите Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов, Румен Леонидов, писателя Георги Господинов и др. „Подобно на Вазовата „Живописна България“ атласът и платформата позволяват чрез свободни комбинации да бъдат създавани нови маршрути от самите потребители в съответствие с личните им предпочитания и културната им подготовка“, посочват създателите му.
Всеки маршрут има превод на български, на принципа на билингвалните издания, а текстовете, предоставени от българските екипи са преведени на английски език. Изданието ще бъде представено на 21 октомври от 19 часа в Българския културен институт в Берлин.
Литературният атлас ще бъде представен в Берлин в присъствието на проф. д.ф.н. Любка Липчева-Пранджева, преподавател по българска литература в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", директор на ACADEMIA IUVENTUTIS; доц. д-р Миряна Александрова Янакиева от Института за литература при БАН. и преподавател в Департамента по славистика на университета в Страсбург и гл. ас. д-р Надежда Стоянова, преподавател по българска литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, уточняват домакините.
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..