Представители на 20 български медии от 13 държави се събраха на тридневен форум в Йерусалим и Тел Авив до 3 ноември, във фокуса на който са дискусии на тема "Медии и спасение". Обръщайки се към участниците, вицепрезидентът Илияна Йотова подчерта, че тази среща поставя и начало на отбелязването на 80-годишнината от спасяването на българските евреи. Насочвайки към темата на дискусиите Йотова припомни, че за истинските новини е нужно средно 6 пъти повече време, за да достигнат до 1500 души, отколкото на фалшивите. И предложи различен ъгъл на дебата за фалшивите новини:
"Възможни ли са фалшивите новини, ако няма фалшиви политики? Днес бушуващата война в Украйна, в центъра на Европа, е война за Европа – за онази Европа, която мечтаем да имаме, за която са се борили и наш дълг е да опазим, Европа на ценностите, които всички ние защитаваме. Но това е и кошмарната действителност на дезинформацията. Скорошно проучване показва, че повечето от половината българи не вярват на информацията за войната – това означава, че не ни вярват, когато говорим за войната в цифри и проценти. В интернет е не по-малко опасната и яростна битка за факти, интерпретации и сензации. Замисляли ли сме се защо, като гледаме новините от Украйна, няма класически примери на военни кореспонденти, каквито помним? За сметка на това дезинформациите са от всички страни и мащабът на вълните на тази дезинформация ни заливат, дописват, интерпретират събитията, играят с монтирани кадри. В тази луда надпревара не се допуска дори разговорът за мир. И ако говорим за медии, за истина и за спасение, от февруари насам липсва темата, гледната точка, липсва усилието през медиите да се говори за мир."
Можем ли да излекуваме болестта "фалшиви новини"?
"Най-голямата роля е на журналистите и на медиите – припомни Илияна Йотова. – Няма по-силно оръжие досега за битката с фалшивите новини, информация и интерпретация от журналистическата позиция и съвест. И затова напоследък са доста силни гласовете за подкрепа на истинската журналистика. Това трябва да бъде дело не само на самите журналисти, но и на онези институции, които не искат да се хранят с фалшивата информация и да печелят с фалшиви новини."
Медийната среда става все по-сложна с оглед влиянието на социалните мрежи, коментира министърът на културата Велислав Минеков, който координира и държавните чествания на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи:
Световните срещи на българските медии, които досега са провеждани в градове и държави с най-голяма численост на българската диаспора, са отлична платформа за популяризиране на постигнатите резултати в икономиката, включително и туризма, посочи министърът на туризма Илин Димитров. Перифразирайки мотото на срещата, той изтъкна, че в медиите е спасението на сектора, който той представлява и отправи апел:
XVII Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА), започна с молитва на Божи гроб, като за пръв път на Голгота беше отслужен молебен на български език от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний и протойерей Константин Цанков, в съслужение с духовници от Йерусалимската патриаршия, братя от манастира, който се намира на Божи гроб. "Помолихме се за здраве и благоденствие на целокупния български народ", каза след службата митрополит Антоний:
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев коментира, че XVII Световна среща на българските медии започва на знаково за българите място, на което ще се говори не само за спасението на българските евреи, а и за спасението на истината в медиите.
Програмата за днес предвижда дискусия на тема „Медии и спасение на човека - вечните ценности в медиите“, с модератор Георги Лозанов, директор на Дирекция „ЛИК“ в БТА. Медиите и спасението им в света на интернета са във фокуса на втория панел, чийто домакин е израелската информационна агенция Tazpit Press Service (TPS).
След дискусиите участниците ще посетят Световния център за възпоменание на жертвите на Холокоста „Яд Вашем“. Мемориалният комплекс е създаден, за да се отдаде почит на близо шестте милиона евреи, убити по време на Втората световна война (1939-1945). Той се простира върху площ от 45 акра на Хълма на паметта в Йерусалим и включва различни музеи, изследователски и образователни центрове, паметници и мемориали.
В рамките на програмата е предвидено и посещение на Американския еврейски комитет (АЕК) в Израел, където участниците във форума ще имат среща с неговия директор Авитал Лейбович и ще дискутират проведените парламентарни избори в страната.
По време на срещата ще бъде връчена и традиционната награда на Националния дарителски фонд "13 века България" за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина.
Снимки: ЕПА/БГНЕС, Президентство
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..