Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вицепрезидентът Илияна Йотова:

България се нуждае от стабилен кабинет, немалко от партиите работят за предсрочни избори

Снимка: Красимир Мартинов

Страната ни се нуждае от редовно правителство, за да бъде приет цялостен бюджет, както и законите, от които зависят траншовете по Плана за възстановяване и устойчивост. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в Йерусалим, където се провежда XVII Световна среща на българските медии. Тя изтъкна, че президентът Румен Радев този път е дал достатъчно време на политическите сили, за да намерят най-подходящата формула за съставяне на кабинет.

“Партиите заявяват, че правят всичко възможно, за да се състои правителство, но след първата положителна посока има едно “но” и следва многоточие – заявява още вицепрезидентът. – Диалогът не върви в посока проблемите на страната и търсене на пресечна точка и консенсус в тези решения. У мен продължава да стои усещането, че една немалка част от политическите сили иска веднага нови избори, надявайки се на по-висок резултат.”

Според Илияна Йотова от начина, по който работи Народното събрание, съвсем скоро ще стане ясно дали ще бъде съставено правителство, при това с “дългосрочна програма, устойчиво и стабилно”.

Вицепрезидентът коментира и напрежението, свързано с украинските бежанци у нас. Вчера много от тях излязоха на протест, защото в последния момент разбраха, че трябва да напуснат хотелите по морето и да бъдат преместени в държавни бази във вътрешността на страната. Междувременно част от хотелите спряха да предлагат храна на настанените при тях, а други настояха хората да заплащат престоя и храната си, ако искат да останат.

“Що се отнася до условията и последните претенции, не е добре, когато се приемат жени с малки деца без каквито и да било условия– каза Илияна Йотова. – Трябва да бъде и по-навременна помощта за хотелиерите, защото спомняте си колко време си чакаха средствата от държавата, за да не фалират. И едновременно с това интеграцията на тези хора да бъде наша най-важна задача – не толкова настаняването. Оттук нататък е много важно да си дадем сметка на какъв контингент от тях можем да разчитаме, за какъв определен период от време, тъй като рискуваме да се пилеят средства, а резултатите да не са задоволителни нито за хората, които идват, нито за нас като български граждани.”

Медиите са в дълг към украинските бежанци, смята още Илияна Йотова, която се обърна към журналистите с въпроса кога за последен път за разказвали за техните проблеми.

“Всъщност ние имаме един голям вакуум през летния сезон, когато изведнъж темата ”Какво става с тези хора” изчезна от полето на българските медии – продължи тя. – Ние отразяваме само тогава, когато се състои някакъв скандал, има някакъв проблем както сега с преместването им от хотелите в, както едно време се наричаха, станции към различните ведомства. За мен най-важното е да говорим за това колко от тези хора смятат да обвържат бъдещето си с България и как тя може да ги интегрира в обществото, така че действително да изпълним всички условия, на които те се надяват, идвайки в страната ни.”

На въпрос на Радио България, свързан с образа на България зад граница, Илияна Йотова посочи:

Това е едно поле, на което много може да се работи, защото имаме определен проблем в това отношение. Образът на България навън не може да бъде една нарочна реклама – подобно на онези, които слушаме всяка вечер в рекламните блокове. Това са всички онези положителни стъпки и политики, които България предлага и за своите граждани на територията на страната, и за тези, които живеят извън нея. От това по-добра реклама няма – и най-вече тогава, когато новините за България са свързани с категоричните позиции на международната сцена, които тя е отстояла, и е намерила достатъчно съюзници, за да ги осъществи.”

Чуйте повече в звуковия файл.

Съставил: Диана Цанкова /по въпроси на Красимир Мартинов, БНР-Радио България и други медии/


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български учени ще пренесат живи риби от Антарктида в Пловдив

Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..

публикувано на 16.02.25 в 13:31
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в конференцията по сигурността в Мюнхен.

ЕС възприе българско предложение по разходите за модернизиране на отбраната

Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..

публикувано на 16.02.25 в 10:53
Президентът Румен Радев резговаря с с председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

Президентът очаква Скопие скоро да изпълни Европейския консенсус от 2022 г.

Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..

публикувано на 16.02.25 в 10:22