Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архангелова задушница е последният ден за годината, в който отдаваме почит на мъртвите

Снимка: БГНЕС

Всяка година, в първата събота преди Архангеловден (8 ноември, православните християни отбелязват Архангелова задушница, последната от трите Задушници, определени от Православната църква за почитане на мъртвите. Според канона, Задушницата е винаги в съботния ден, който по правило е отреден за покойниците. След съботната литургия се прави обща панихида за починалите, на която миряните се молят заедно за упокой на душите на преминалите в отвъдното свои близки.

Свързана публикация в текста: Архангелова задушница – с молитва за починалите и вяра в безсмъртието - История и Вяра (bnr.bg)

Още от петък, преди Задушница, християните посещават и гробовете на отишлите си от този свят техни сродници. Почистват ги, прекадяват с тамян и украсяват с цветя. Накрая вярващите преливат гроба с вода и червено вино с кръстен знак и запалват свещ, като символ на безсмъртието на душата. Тамянът пък символизира чистата молитва, а цветята – добродетелите на починалия. На Архангелова задушница, така както при другите Задушници, се правят общи трапези, на които се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости, които започват на 15 ноември. Събралите се раздават помежду си храната с думите "Бог да прости". Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15