Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отдаваме почит на загиналите български воини

Българското военно гробище в село Цапари, Република Северна Македония
Снимка: БГНЕС

На Архангелова задушница, 5 ноември, пред Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища ще се почете паметта на загиналите български воини, съобщи прессекретариатът на президентството. Във военния ритуал – панихида, насрочен за 11 часа, ще участва държавният глава Румен Радев.  

Малко по-късно, в 13.00 ч българско време, на българското военно гробище в село Цапари, Република Северна Македония ще се проведе традиционният военно-църковен ритуал. На него ще присъства вицепрезидентът Илияна Йотова, съобщи прессекретариатът на президентството.

Гробището е създадено по време на Първата световна война, когато в него са погребани 214 български войници и офицери и е първото възстановено българско военно гробище на територията на Северна Македония. В двора на църквата „Св. Георги“ се намират седемте паметника на погребаните там български офицери. Те са едни от малкото запазени от хилядите български офицерски паметници на територията на днешна Северна Македония. 

Преди възпоменателната церемония, в 11.00 ч. българско време, в българското Генерално консулство в Битоля, Илияна Йотова ще присъства на откриването на изложбата „125 години българско дипломатическо представителство в Битоля“ и на представянето на книгата „Досието „Галичица“ и прекършената съдба на Панде Ефтимов“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Под светлината на светулките" – изложба за самозапалванията в България през 2013 г.

През лятото на 2014 г. фотографът Филип Базен и философката Кристиан Волер обхождат България, като изследват поредица от самозапалвания в страната през 2013 г. Заснемат над 30 места, провеждат над 50 интервюта, документират общо 33 случая на..

публикувано на 06.11.25 в 11:35
Желю Желев говори пред Великото Народно събрание през лятото на 1990 г.

Френският културен институт организира конференция за президента Желю Желев

Двойна годишнина - 90 години от рождението и 10 години от смъртта на първия български президент Желю Желев, ще отбележи Френският културен институт с конференция. Събитието е насрочено за понеделник, 10 ноември, в зала "Славейков". "Президентът..

публикувано на 06.11.25 в 10:18
Росен Елезов

Отиде си майсторът на животописните филми режисьорът Росен Елезов

На 72 години ни напусна режисьорът Росен Елезов. Той беше сред водещите имена в българското кино и телевизия, познат с десетки документални и игрални заглавия, отличавани на национални и международни фестивали, припомня БНТ. Автор е и режисьор на..

публикувано на 06.11.25 в 09:55