Заместник-ректорът на Софийския университет акад. Николай Витанов удостои президента на Република Косово г-жа Вьоса Османи-Садриу с Почетен знак на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с огърлица. Предложението е на Юридическия факултет на Университета, по повод посещението на г-жа Османи-Садриу в Република България и нейната дейност като водещ юрист в Косово с международно признание.
Н. Пр. Вьоса Османи-Садриу благодари за отличието и посочи, че служи на своята нация, но е и преподавател по право и е изключително специално за нея да получи високото отличие. По думите ѝ, то ще представлява приятелството между България и Косово и партньорството между двете държави, което ще продължи и в бъдеще. Г-жа Вьоса Османи-Садриу отбеляза още, че макар Косово и България да нямат обща граница, те гледат на България като на близък и много добър съсед, стратегически партньор и съюзник и искат да се задълбочат и разнообразят двустранните отношения между страните ни.
В рамките на тържеството Н. Пр. г-жа Вьоса Османи-Садриу връчи на Катедра „Общо, индоевропейско и балканско езикознание“ във Факултета по славянски филологии Държавен медал за приноси към албанския език, литература и култура.
Отличието получи проф. д-р Екатерина Търпоманова, ръководител на катедрата и в миналото дългогодишен член на Албанска редакция на "Радио България".
Снимки: uni-sofia.bgВъв вторник ще преобладава слънчево време. Над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София – около 7°, а максималните – между 21° и 26°,..
Благотворителната инициатива "Подкрепи една мечта" на президента Румен Радев привлича подкрепата на музиканти, стилисти, дизайнери и дарители, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Абитуриентски бал, чийто домакин е президентът, събира всяка..
На последния си Великден папа Франциск се появи пред вярващите с омофор, получен като дар при посещението си у нас през 2019 г. Омофор произлиза от гръцката дума за “покров”, “покривало” и е част от епископското или папското облекло. Той представлява..
Поп-певецът Теодор Шишманов, който е един от основателите на обичаната от поколения българи група "Тоника СВ", свързва част от своя житейски път и с Радио..
Земетресение от 6,2 с епицентър в района на Истанбул, регистрирано днес в 12:49 часа местно време, е усетено в различна степен и на територията на..
Специална съболезнователна книга беше отворена днес в Апостолическата нунциатура в София по повод кончината на папа Франциск. "Той умееше да води..