Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжка за светиите по нашите земи в дар за украинските деца

Презвитера Калина Кунева: Трябва да започнем от детските сърчица, за да посеем вярата

4
Снимка: Диана Цанкова

Книжка за светиите, разпространили със слово и богоугодни дела християнското учение по нашите земи, отскоро се дарява в храмовете на украинските деца бежанци. “Ще им помогне когато разберат, че мястото, на което се намират, не е чуждо за тях”, казва отец Стелиян Кунев. Именно той организира дарителската кампания за превеждане и преиздаване на помагалото, с помощта на което децата в православните неделни училища правят първи стъпки по пътя на вярата, преминавайки през вековете българска история чрез разкази и с цветен молив в ръка.

Протойерей Стелиян Кунев от храм “Св. Пимен Зографски” в Бургас се заема с мисията да достигне до украинските деца, за да им покаже, че българите и нашата църква винаги са подхождали с грижа за всички народи, “с призив за мир, разбирателство и любов помежду ни, независимо къде се намираме по света”. Но и с най-важното послание, че това е единственият начин хората да живеят заедно – без омраза, без отмъщение.

“Българските светии” представлява своеобразен албум по православна живопис, защото до всяко житие стои образът на светеца, който децата да пресътворят в цветове – не толкова по каноните на иконописта, а според емоциите от запознаването с неговата личност.

Говорейки за вярата, ние всъщност разказваме и историята на България през живота на светиите – казва презвитера Калина Кунева, автор на помагалото и учител в неделното училище към храм “Св. Пимен Зографски”. – Така децата виждат колко голяма полза има от вярата в Бога, как Бог е покровителствал през целия исторически път нашата държава. Всъщност книжката е създадена от децата и за децата. Дори за нас, възрастните, понякога е трудно да разберем истините на вярата, а когато един учител застане пред тях, тогава има нужда от малко подкрепа и я намира в изобразителното изкуство.”

Стелиян и Калина Куневи

Учителката по вероучение изтъква, че именно чрез рисуването децата откриват света на вярата и визуално успяват да си я представят.

Трябва да се започне от най-малкото – от сърчицата на децата, за да може да се посее там словото Божие и вярата в Господ Иисус Христос – добавя отец Стелиян Кунев. – Когато засеем вярата чрез всички средства на християнското изкуство, на историята, на взаимопомощта, тогава те ще станат по-добри в смисъла, който се дава в Свещеното писание – да бъдем съвършени, както е Бог.”

Светиите в книжката са подбрани според ролята им в българската история и това, което те са допринесли чрез християнската вяра. Но делото на мнозина от тях напуска собствената им родина и чрез примера на Св. св. Кирил и Методий, св. цар Борис, св. патриарх Евтимий Търновски, благоприятства и съседни нам народи.

Малко известно е, че повечето светии в съседните народи – патриарси, епископи и митрополити, са от български произход – продължава духовникът. – Първият признат от Цариградската патриаршия сръбски патриарх е българин – Св. Ефрем, патриарх Сръбски. Защитник на румънската нация е Св. Димитър Басарбовски, а Св. Киприян става митрополит на Киев, Литва и цяла Русия. Ето че чрез християнската вяра ние сме подпомогнали облагородяването и на други народи.”

Макар да има много добри примери за приобщаването на децата към вярата, духовникът признава, че Църквата недостатъчно ги приласкава, за да бъдат всички те в храма. И определя темата като “по-скоро тъжна за момента”. Светъл лъч пък е “сътрудничеството на митрополити с образованието” и фактът, че много от тях издават книги “от духовна гледна точка към децата”.

Според Стелиян Кунев все още не е отминала дискусията дали вероучението трябва да присъства в българското училище.

“Тази дискусия трябва да съществува, защото ще постави основния проблем в българското образование – загубата на това да образоваме децата си по начина, по който те да станат добри, съвестни, миролюбиви, търпеливи – подчертава той. – Децата трябва да отстояват истинските ценности, а не фалшиви, внедрени им от едно или друго място. А в основата на тези ценности може да бъде само вярата в Господ Иисус Христос и това го казвам като свещеник, който служи на Божията нива. Когато се поставят основите на християнската вяра, ползите и плодовете са много добри – полезни и спасителни.”

Отец Стелиян съветва родителите – дали у нас или по света, да говорят на децата си на книжовен български език, да им четат от словото Божие, от българските народни приказки. “За да ги закърмят с православната вяра най-вече”, продължава мисълта съпругата му. “И за да може това дело да се разпространи и да се преумножава”, заключава той.

Снимки: Диана Цанкова


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Христо Ботев, Иван Драсов и Никола Славков

Христо Ботев, Априлското въстание и "Славянските комитети"

Многобройни, често противоречиви са спомените на участниците в съдбоносната за България 1876 г. Но писмата и документите за Априлското въстание, което поставя на дневен ред въпроса за Освобождението на България, чертаят една по-широка картина на..

публикувано на 02.06.24 в 07:30

Изпълнена е последната воля на цар Фердинанд – вечният му дом да бъде в България

76 години след неговата кончина първият български цар от Третото Българско царство Фердинанд Първи се завърна у дома, в Двореца "Врана", с което бе изпълнена предсмъртната му воля. В своето завещание той пише, че желае да бъде погребан именно в..

публикувано на 30.05.24 в 11:35
Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15