Обичаят "Къносване на булка" от лознишкото село Веселина е обявен за живо човешко съкровище, съобщиха от областната администрация в Разград. Обичаят е представян от Фолклорната група за турски песни и танцовата формация към местното читалище с художествен ръководител докторът по хореография Айше Реджеб и хореографът Алипи Алеков.
„Къносването на булка“ е сред кандидатурите, одобрени за вписване в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство на България, което е стъпка за кандидатстване пред ЮНЕСКО и за Световно нематериално културно наследство. Сред достойнствата на обичая е, че пресъздава жива практика, а не сценична възстановка на ритуал, който отдавна не се практикува, изтъкват етнографите.
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..