Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва изкуството в пощенските картички от миналия век

Снимка: Национален политехнически музей

Поздравление за Коледа, предложение за брак или новина за края на войната… всичко това, написано на пощенска картичка без плик и марка, но доставена до адрес. Миналото сякаш не е толкова далеч, колкото си мислим - напомня ни изложбата "Вернисаж на суетата" на Регионален исторически музей – Кърджали, която гостува в Националния политехнически музей в София.

Експозицията представя семейната колекция на Катиша Илиева от 137 броя черно-бели и цветни пощенски картички, обхващащи периода от 1913 до 1931 г.. По-голямата част от тях са от времето на Първата световна война (1914-1918) и изпращани от фронта - така наречените "войнишки" картички. С други се честитят празниците като Коледа, Нова година, Възкресение Христово, именни дни, краят на войната, коронацията на цар Борис III и др.

Самите пощенски картички са малки произведения на изкуството и изложбата е първата инициатива, която ги показва именно в тази светлина. Те са автентично отражение на историческата действителност и умален образ на човешкото ежедневие, вкус и суета, казват кураторите. Повечето включени експонати са на европейски издателства, сред които такива от Полша, Чехия, Унгария, Германия и Франция, но не липсват и български. А посланията на гърба на всяка красива картичка отпреди век отразяват огромното разнообразие на човешки чувства и преживявания, които изпитваме и днес.

По думите на специалистите, подобни артефакти се срещат в частни колекции, а цената им може да бъде много висока. Семейната колекция е дарена на Регионалния исторически музей в Кърджали през 1987 г. от Недялка Илиева Яневска, пряк наследник на собственичката.

Изложбата "Вернисаж на суетата" гостува в София по повод 65-ата годишнина от създаването на Националния политехнически музей и може да бъде разгледана до март 2023 г..

А още любопитни факти, свързани с традицията на коледните картички в България и другите задължителни атрибути на празника – прочетете в публикацията „Кога грейва първата коледна елха в България?“ от архива на Радио България.

По публикацията работи: Марта Рос Монтаня

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Христо Ботев, Иван Драсов и Никола Славков

Христо Ботев, Априлското въстание и "Славянските комитети"

Многобройни, често противоречиви са спомените на участниците в съдбоносната за България 1876 г. Но писмата и документите за Априлското въстание, което поставя на дневен ред въпроса за Освобождението на България, чертаят една по-широка картина на..

публикувано на 02.06.24 в 07:30

Изпълнена е последната воля на цар Фердинанд – вечният му дом да бъде в България

76 години след неговата кончина първият български цар от Третото Българско царство Фердинанд Първи се завърна у дома, в Двореца "Врана", с което бе изпълнена предсмъртната му воля. В своето завещание той пише, че желае да бъде погребан именно в..

публикувано на 30.05.24 в 11:35
Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15