Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната ни църква отбеляза с Велик водосвет подготовката за Богоявление

Снимка: БГНЕС- архив

В навечерието на големия християнски празник Богоявление, наречен от народа ни Йордановден, в българските православни храмове беше извършен Велик водосвет. С Водоосвещаването се припомня Христовото Кръщение в река Йордан от Йоан Кръстител и освещаването на естеството на водата, чрез потапянето в нея на въплътения Бог. 

Тайнството е сред най-тържествените църковни последования и се отслужва в храмовете след Василиевата светата литургия. Великият водосвет се извършва само два пъти в годината - на Богоявление и днес в навечерието му - на Водици. Първите християни освещавали водата в нощта срещу Кръщението. Вероятно и оттогава православните вярващи в страната ни отправят горещите си молитви към Бог точно в полунощ. Счита се, че точно тогава Небето се отваря и Господ чува искрените им просби.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15