За втора поредна година, над 200 сурвакари, майстори на маски и фолклорен танцов ансамбъл "Хоро" ще представят в Борисова градина в София фестивала „Сурва“. Гостуването на „Сурва“ в София е част от Календара на културните събития на Столична община.
Кукерското дефиле започва в 12 ч., в неделя 8 януари, от езерото "Ариана" и ще продължи до специално изградената сцена на открито в Борисовата градина. Във фестивала ще участват сурвакарска група при Народно читалище “Крюгер Николов - 1922 г.“, село Пещера, община Земен; сурвакарска група при Народно читалище „Христо Ботев - 1928 г.“, село Копаница, община Радомир; сурвакарска група село Светля, община Ковачевци; сурвакарска група при Народно читалище "Пробуда - 1935 г." от квартал "Бела вода" - Перник; сурвакарска група от село Садовик, община Брезник; сурвакарска група село Кошарево, община Брезник и фолклорен танцов ансамбъл "Хоро" към Общински младежки дом – Перник.
Маскарадната обредност се изпълнява по традиция всяка година в Перник и околните села, а Международният фестивал „Сурва“ в Перник е с над 57-годишна история. Той е и най-големият маскараден форум на Балканите, който се организира от Община Перник от 1966 г. През 2015 г. народният празник „Сурва” е включен в Представителния списък на ЮНЕСКО на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството.
По при гостуването на кукерите в София ще бъде представена и кулинарна изложба.
В българската народна традиция Цветница и Лазаровден са свързани празници, от Лазаровден момичетата се подготвят за ритуала кумичене, който се изпълнява сутринта на Цветница. Тук се спазва много стара обредна традиция, свързана с вярата в..
През месеците април и май посетителите на Историческия музей в град Стрелча имат възможността да се запознаят с традициите около великденския цикъл чрез експозицията "Хубав Великден, йощ по-хубав Гергьовден". Изложбата дебютира още през..
Лазаровден се празнува от православните българи в събота преди Цветница. Основен обред е лазаруването – обичай с любовно-женитбен характер. В него участват девойки над 16-годишн възраст, наречени лазарки. Те обикалят полето и къщите, играят и пеят..