Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яворови дни в Чирпан

Отбелязваме 145 години от рождението на Пейо Яворов

11
Откриване на Яворови дни 2023
Снимка: Община Чирпан

С поредица от инициативи родният град на големия български поет и деец на освободителното движение в Македония Пейо Яворов отбелязва 145-ата годишнина от неговото рождение. Честванията преминават под мотото „Яворови дни“ и се организират от Министерството на културата, Община Чирпан, Съюза на българските писатели, Националния литературен музей, Къщата-музей „Пейо К. Яворов“ и Фондация „Яворов“.

Поетичен рецитал в къщата-музей на Яворов

Яворовите дни започнаха на 13 януари, рождената дата на поета, с изложбата „130 години от създаването на списание „Мисъл“ – ярка българска диря в европейското културно наследство“ и продължават с различни инициативи – кръгла маса, прожекция на документалния филм „Срещи на първия ред: проф. Михаил Неделчев с Пейо Яворов“, премиера на книгата „В класиката от Христо Ботйов до Борис Христов“ с автор проф. Димитър Михайлов, поетичен рецитал, театрална постановка, концерти на вокалната формация „Светоглас“, на Виктория Каридова – цигулка, Калоян Куманов – акордеон и Ралица Ботева – пиано. Събитията в Чирпан продължават до 26 януари.

Концерт на формация Светоглас

Интересът към личността на Яворов, както и към детайлите от неговия живот никога не е спадал – отбелязва Иво Милтенов, главен уредник на къщата-музей на поета в София в интервю на Дарина Григорова от колекцията на Радио България. Да си припомним „Яворов е в душите на всички търсещи“.


За личността на Пейо Яворов, за неговата поезия и превръщането й в музика разказваме и в предаването ни „България днес“

Снимки: Къща-музей "Пейо К. Яворов" и Община Чирпан

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започва 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ

36-часов театрален и кино маратон ще поднесат на зрителите в София възпитаниците на Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов". Юбилейното двайсето издание ще се стои от 25 до 27 април. Според организаторите от НАТФИЗ,..

публикувано на 25.04.25 в 07:45

Снимат биографичен игрален филм за иконата на българската поп музика Лили Иванова

Ще бъде заснет игрален филм за живота на най-голямото име в българската поп музика - Лили Иванова. Лентата е с работно заглавие "Лили – любовта е живот". Филмът е съвместна продукция между фондация "Лили Иванова" и продуцентската компания "Междинна..

публикувано на 24.04.25 в 11:12

Марена Джингова – един от най-забележителните български керамици

"Посуда", "поточна линия", "производствен процес" – тази терминология уплътнява времето на т.нар. приложници от недалечното ни минало. Един творец, пребиваващ в ограниченията на социалистически завод, обаче успява да излезе от рамките, давайки криле..

публикувано на 24.04.25 в 10:20