Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приблизително 3 млн. българи живеят извън пределите на страната ни

Българите по света са около 2,8 милиона. Справката е на Министерството на външните работи, по искане на Народното събрание за актуална информация за числеността на българските диаспори по страни и населени места.

Външният министър Николай Милков посочва в отговора си, че българските граждани не са задължени да се регистрират в дипломатическите ни мисии в чужбина и МВнР не разполага с точни данни за числеността на българските граждани зад граница, като в редица държави липсва и официална статистика в тази насока.

По неофициални данни, най-голямата ни диаспора е в Турция – между 600 и 700 хил. български граждани, следват сънародниците ни Великобритания – 389 270, САЩ – 350 000, Испания – 215 000. Официално в Германия са регистрирани 410 885 българи, а в Русия едва 867 наши сънародници.

Според официалната статистика в България, след преброяването на населението през 2021 г. е установено, че у нас живеят малко над 6,5 млн. души.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Генерално консулство в Лос Анджелис

24 май - Ден на българското културно наследство в Лас Вегас

24 май ще бъде обявен за Ден на българското културно наследство от кмета на Лас Вегас Шели Бъркли, научаваме от информация на Генералното консулство на България в Лос Анджелис. Официалната среща между новия кмет на най-големия град в щата..

публикувано на 26.04.25 в 07:15

Информационна кампания за кандидат-студенти от българските общности в чужбина

За осми път се организира информационна кампания на висшите училища в България, насочена към младежи от българските общности зад граница. Организатор е българското училище "Родна стряха" в Кипър с подкрепата на Министерството на образованието и..

публикувано на 23.04.25 в 12:51
Аарон Вилем

Кътче "България" в библиотеката на брюкселския квартал Скарбек

В общинската библиотека "София" в брюкселския квартал Скарбек има едно малко кътче България. Това е секцията, която предоставя ценна колекция от български книги. Библиотекарят Аарон Вилем има ключова роля при създаването на българската секция във..

публикувано на 23.04.25 в 12:45