Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закъснялата зима откри ски сезона и на Витоша

7
Снимка: Facebook / vitoshaski

Тези дни софиянци не могат да се нарадват на снега и на добрите условия за зимни спортове на Витоша. Зимата тук се завърна още в началото на февруари със скромна снежна покривка и с ниски температури, които позволиха включването на оръдията за изкуствен сняг. В момента няколко писти в ниската част на планината работят на пълни обороти. В края на миналата седмица официално "отвори врати" и Витошко лале 1 - една от най-популярните писти. След последните снеговалежи, се очаква да заработят и останалите съоръжения, научаваме от Ева Паунова, представител на "Витоша ски", стопанисващи част от ски съоръженията в планината.

"Миналата година успяхме да започнем навреме. През януари месец вече работеше и нощното каране, и писта Лалето, и много повече съоръжения – казва Паунова. – По това време на годината вече бяха отворени пистите и в горната част на планината. Просто до момента тази зима беше много лоша за зимния спорт на Витоша. Общо взето снегът ни заобикаляше, температурите бяха високи, което затруднява всичко. Но се надяваме оттук нататък сезонът да продължи както трябва."


Планината в момента е оживена от хора. Заснежените ѝ пътеки и била са магнит за българи, чужденци, скиори, сноубордисти, деца с шейни, софиянци с кучета, туристи, движещи се по маркираните пътеки и пр. "Те идват, за да се възползват от цялото това природно богатство, което имаме над София", казва Ева Паунова и добавя:


"Във високата част все още не е подходящо да се отворят някои от пистите, но добрата новина е, че писта Витошко лале 1 , една от най-дългите, където се провежда и нощното каране, вече е достъпна и по нея могат да се пускат по-напредналите скиори. Тя се обслужва от лифта Витошко лале 1, с дължина 1 400 м. Самото трасе е дълго около 2 км и половина. При нас отвори един аутдор център, който освен ски, предлага и други интересни услуги, като например разходки със снегоходки и туринг ски. Един от най-популярните подобни преходи е от центъра на хижа Алеко до пистата на Черни връх. На върха може да изпиете едно чайче и вече оттам да се спуснете по пистата обратно към х. Алеко. Това е една приятна около 2 -часова зимна разходка."


Най-удобният и бърз начин да стигнете до пистите в планината е кабинковият лифт Симеоново. Имайте предвид, че почивният му ден е понеделник. Следете метеорологичните условия, при силен вятър съоръжението не работи. Ски зоната до хижа Алеко е достъпна и с автомобил, като паркингът е безплатен. Съвсем скоро ще отвори и сноупаркът на Витоша, предназначен за любителите на ски и сноуборд в свободен стил. Към парка има и специална зона за обучение на начинаещи, научаваме от Ева Паунова:


"Витоша сноупарк се намира в местността "Меча поляна", която се обслужва от собствено съоръжение –  една транспортна пътека, която много улеснява изкачването на скиорите и сноубордистите. Паркът разполага с 6 уреда, насочен е към дисциплините в свободен стил и е доста атрактивен, особено за младите хора. Там има рейлове, тръби за пързаляне и боксове и пр. ..

Снимки: БГНЕС, Facebook / vitoshaski

Вижте още :



По публикацията работи: Ергюл Байрактарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българският щанд в Букурещ

Българският туризъм се представя на изложения в Букурещ и Кишинев

С най-големия национален щанд от 300 квадратни метра България се представя на най-авторитетното туристическо изложение в Румъния. Събитието се провежда за 49-и път в най-големия изложбен център на Букурещ „Ромекспо“.  От страната ни на форума..

публикувано на 17.02.24 в 11:42
Скалната скулптура Главата в тракийското светилище Градище

Човешки лица, скални костенурки, жертвеници и провиралки – "Градището" пази хилядолетни тайни

Местността "Градището" в Западните Родопи е осеяна със скални силуети на хора и животни, които са били дооформени от човешка ръка преди близо 7 хиляди години. В наши дни тези загадъчни скулптури са достъпни благодарение на туристически маршрут, а мястото..

публикувано на 13.02.24 в 09:55

Връзката между планината и хората - в ретроспективна изложба

Имената на първите туристи, "покорили" Витоша, тяхната екипировка и маршрути на изкачване – с тези и много други любопитни експонати привлича вниманието на столичани изложбата "Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес". Тя е подредена в..

публикувано на 11.02.24 в 08:10